Ringo Starr slaví 73. narozeniny. Beatles zůstávají rodinným stříbrem Británie

Nedotknutelné rodinné stříbro, nezpochybnitelná kulturní veličina, součást esence "britství". Tím vším zůstávají pro Spojené království i dlouhá léta po svém rozpadu Beatles. Jejich bubeník Ringo Starr dnes slaví 73. narozeniny a tvrdí, že by se bývalí členové kapely dali dnes dost možná zase dohromady.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

The Beatles (1964)

The Beatles (1964) | Zdroj: Wikimedia Commons, Library of Congress | CC0 1.0,©

Filmový britský premiér v populárním snímku Láska nebeská zařadil Beatles hned vedle Shakespeara a Churchilla. Ale nestali se Beatles v 21. století už přece jen trochu muzejním exponátem? Něčím, o čem mladší britská generace mluví sice s úctou, ale už ji to moc neoslovuje?

Osmnáctiletý mladík, který přijel do Londýna se svým dědou na koncert Rolling Stones, nemá s Beatles problém. Prý mu jejich hudba něco říká. Aspoň útržky textů slavných hitů by ale dohromady nedal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Londýnského zpravodaje ČRo Jiřího Hoška zajímal odkaz Beatles v dnešní britské společnosti

Na co Beatles sáhli, kde se podepsali, co natočili, se dodnes vyvažuje zlatem. Podepsaná deska Sgt. Pepper se nedávno prodala za 191 tisíc liber, v přepočtu 5,75 milionu korun. Když životopisec liverpoolské kapely Hunter Davies věnoval ručně psaný text Strawberry Fields Forever Britské knihovně, byla z toho zpráva pro titulní strany deníků.

Ale hlavně, Beatles jsou pořád vidět a hlavně v různých britských rádiích slyšet. „Tohle je prostě hudba, se kterou jsem vyrůstal. Mně je 65 let. Mám pocit, že než přišli Beatles a Rolling Stones, tak tady nebylo vůbec nic," směje se hudební nadšenec Jimmy.

„Beatles se snažili zachovat si image hodných chlapců. ‚Stouni‘ si vždycky dělali, co chtěli. Hodněkrát jim to prošlo, ale taky udělali pár věcí, kterých teď litují. V 60. letech to bylo v Británii buď anebo. Buď jste měli rádi Beatles, anebo Rolling Stones. Bylo to jak fandit Arsenalu, nebo Tottenhamu. Teď je to mnohem smířlivější, a že jsem fanoušek ‚Stounů‘, neznamená, že nemám rád taky Beatles," říká Andy ze střední Anglie.

V Británii se taky lidé snaží různé činy Beatles napodobit či rekonstruovat. Letos v zimě se tak třeba skupina předních umělců pod záštitou BBC pokusila ve studiu na Abbey Road natočit během 12 hodin 11 písní z debutového alba Beatles - Please, Please Me.

Srovnání skupin Rolling Stones a Beatles | Foto: ČTK

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme