Marie Stuartovna dostala v Divadle na Vinohradech nový kabát
Pražské Divadlo na Vinohradech uvede premiéru inscenace Marie Stuartovna. Pojetí režiséra Daniela Špinara slibuje moderní pohled na tuto klasiku. V díle preromantického básníka Friedricha Schillera se objeví v rolích královen Dagmar Havlová a Lucie Juřičková.
Friedrich Schiller zasadil své drama do Anglie, do doby vlády královny Alžběty I. Podle skutečné historické události byla skotská královna Marie Stuartovna v roce 1587 obviněna z vraždy svého druhého manžela.
Drama o souboji obou žen nastudoval v Divadle na Vinohradech mladý režisér Daniel Špinar. "Nechci dělat nějaké žánrové obrázky, takže jsem se rozhodl, že to přemístím do současnosti. Ty dvě královny uvedu tak, jak současný divák může vnímat současné krále," přiblížil Špinar s tím, že ho inspiroval i koncert Madonny, který byl v Praze o prázdninách.
Vinohradské divadlo uvede premiéru inscenace Marie Stuartovna. Klasický text zasadil režisér Daniel Špinar do současnosti. Reportáž připravila redaktorka Zuzana Filípková.
"Text jsem si vybral proto, že je to výborně napsaná hra, která je stylově zajímavá. Mě vůbec baví práce s jazykem a verš od něho je prostě úžasný," uvedl režisér.
Současnost a srozumitelnost dodává hře i nový překlad Hanuše Karlacha. V moderním pojetí hry také nejsou dobové kostýmy a kulisy. Příběh zakotvený ve vysoké společnosti zůstal zachován. Zajímavou roli má i hudební složka.
"Máme tam samozřejmě britskou hymnu v takovém parodovaném stylu. Pak pracujeme hodně s dětským sborem, který skanduje zvláštní starý svatební slib. Nazpívala ho skupina Rammstein. Snažil jsem se, aby to nebyla jen dokreslovačka, ale aby to samostatně mělo co říct," vysvětlil režisér.
Špinar: Osobitý přístup v divadle je stále nepochopený
Daniel Špinar má za sebou ve svých 30 letech už řadu inscenací. Mezi kontroverznější patří například režie díla britského dramatika Marka Ravenhilla Domeček pro buzničky nebo inscenace Britney goes to heaven.
Špinar je kmenovým režisérem v Divadle na Vinohradech a v řadě divadel hostuje. Jak sám tvrdí, jakýkoli osobitý přístup v divadelní tvorbě je ale v Česku stále nepochopený. "Režisér neustále naráží na naprosto konzervativní vidění všeho, zvlášť klasik. Netýká se to jen vinohradského divadla, ale téměř každého divadla u nás," uvedl.
Dodal, že doufá, že inscenace Marie Stuartovna bude vytvářet nějakou polemiku nebo nějaké zamyšlení. "Mě vlastně baví vyvolávat jakékoli emoce, i když jsou třeba negativní. Protože není nic horšího než akademické mrtvé divadlo."