Ruský Frank Sinatra, hlas jedné éry, klasik sovětské estrády. Ve věku 80 let zemřel zpěvák Kobzon

Ve věku 80 let zemřel ruský zpěvák a politik Josif Kobzon, jedna z největších hvězd Sovětského svazu a známý stoupenec prezidenta Vladimira Putina. Agentuře Interfax to potvrdila rodina zesnulého. Kobzonovi, který si svým znělým barytonem za komunistického režimu vysloužil přezdívku Frank Sinatra, v roce 2005 diagnostikovali rakovinu.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Legendární zpěvák, herec, podnikatel a politik Josif Kobzon v roce 2017

Legendární zpěvák, herec, podnikatel a politik Josif Kobzon v roce 2017 | Zdroj: Reuters

V polovině července byl zpěvák v Moskvě hospitalizován a podstoupil chemoterapii. Podle informací médií se Kobzon nacházel v nemocnici v těžkém stavu. Rozhlasová stanice Echo Moskvy uvedla, že byl zpěvák posledních několik dní uvázán na lůžko a k infúzím.

1:28

Michael Jackson by oslavil šedesátiny. V Praze mu kdysi tleskalo 120 tisíc fanoušků

Číst článek

Josif Davydovič Kobzon se narodil v židovské rodině na železniční stanici Časov Jar v Doněcké oblasti na Ukrajině. Ukončil hornické učiliště, ale už tehdy si odborníci všimli jeho mimořádného hudebního talentu a hlasu.

Umělecké vzdělání získal v Oděské konzervatoři a v hudebně-pedagogickém ústavu a to politické na Univerzitě marxismu-leninismu při Ústředním výboru komunistické strany.

Svou pěveckou kariéru zahájil Kobzon ještě během vojenské služby a ve svém repertoáru měl více než 3000 písní. Pod přezdívkami hlas jedné éry či klasik sovětské estrády byl známý především svými patriotickými texty. Před lety vystoupil společně s ruským armádním souborem Alexandrovců i v České republice.

Do Prahy zamíří na podzim Shaggy se Stingem. Příští rok dorazí Maroon 5

Číst článek

Ačkoliv v dobách sovětské éry patřil Kobzon mezi největší hvězdy jeviště, po rozpadu SSSR se z něj stala kontroverzní postava nejen ruské hudební, ale i politické scény. V druhé polovině 90. let totiž zpěvák usedl do lavic ruského parlamentu a později se stal jedním z velkých podporovatelů prezidenta Vladimira Putina. Od něj mimo jiné získal zlatou medaili Hrdiny práce.

Přízeň k ruskému vůdci a jeho zahraniční politice vynesla Kobzonovo jméno hned na několik sankčních listin. Kvůli podezřelým kontaktům mu vstup do USA opakovaně vyslovily americké úřady a nežádoucí osobou se stal po ruské anexi Krymu i na Ukrajině. Kvůli podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny mu pak vstup na své území zakázala Evropská unie.

V Rusku se kromě své pěvecké kariéry zapsal do dějin i tím, že se v roce 2002 účastnil vyjednávání s čečenskými teroristy, kteří několik dní drželi rukojmí v moskevském divadle. Sám Kobzon podle ruských médií vyvedl z divadla několik lidí.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme