Co se stalo na Slovensku? Premiér vyhlásil válku vlastní zemi

Do minulé neděle bylo Slovensko středoevropským demokratickým a proevropským premiantem s moudrým prezidentem, ukázněným premiérem a civilizovanými poměry. Úkladná vražda novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové tuhle Potěmkinovu vesnici rozmetala na kusy.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smutečního pochodu za zavražděného Jána Kuciaka a jeho snoubenku se v Bratislavě 2. března zúčastnilo podle organizátorů až 25 000 lidí

Smuteční pochod za zavražděného Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou v Bratislavě | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Co je to vlastně za zemi, to Slovensko uplynulých deseti dní? Jak se mohla za pár hodin změnit z premianta v černou ovci? A byla to opravdu před vraždou taková idyla a dnes takový malér? 

Všichni se na Slovensku shodnou, že je potřeba především najít pachatele i objednavatele vraždy a odhalit i propojení zločinu s politikou. Tady ale shoda končí. Premiér Robert Fico v neděli naznačil a v pondělí řekl naplno, že prezidenta Andreje Kisku, opozici a převrat na Slovensku řídí americký finančník maďarského původu George Soros. To je vyhlášení politické války. 

První reakce novinářů v Bratislavě se shodovaly, že se premiér asi zbláznil, že ho oslabil špatný zdravotní stav a vyčerpání z uplynulých náročných dní.

Pozor, premiéra Fica neradno podceňovat. Blíže pravdě bude, že přesně ví, co dělá a že jako první zahájil tvrdou předvolební kampaň – předčasné volby mohou být za pár měsíců, ačkoliv není úplně snadné k nim dospět ústavní cestou.

Použití konspiračních teorií a hra na nejnižší pudy publika v přímém televizním přenosu z úřadu vlády dokládá, že kampaň ze strany Roberta Fica bude nechutná, podpásová a nezastaví se před žádnou špínou. To bude i na slovenské poměry něco výjimečného.

Krize na Slovensku po vraždě novináře: Kiska vyzval k obměně Ficovy vlády, nebo předčasným volbám

Číst článek

Děj se začne naplno odvíjet už v pondělí 12. března, kdy se sejde vládní strana Most-Híd a s pravděpodobností rovnající se jistotě vypoví svoji loajalitu Ficovu Smeru. Pokud neztratil Béla Bugár a spol. pud politické sebezáchovy a nechce úplně propadnout ve volbách, nemůže jinak. 

Bylo ještě pochopitelné, že slušný Most-Híd šel s Robertem Ficem před dvěma lety do postele, tedy do vlády. Jak dodal přesně komentátor deníku SME, je ale úplně nepochopitelné, že si s ním lehá do hrobu. Totéž platí o druhém koaličním partnerovi Roberta Fica – Slovenské národní straně. Má sice dnes pohodlný život ve vládě, ale ten právě skončil, protože i pro Andreje Danka je Fico toxický partner. 

Politický boj na život a na smrt

Dá se tedy očekávat, že současná vláda přijde o důvěru v parlamentu a bude třeba řešit krizovou situaci. Na zkrácení funkčního období národní rady a její rozpuštění je potřeba 90 poslanců ze 150 a to je počet, který se bez Smeru a členů neofašistické strany Mariana Kotleby dohromady nedá. Ale nějaká cesta k volbám se nakonec najde.

Ficova velmi riskantní hra už jen o vlastní přežití vypadá hrozivě pro Slovensko, jeho občany i mezinárodní reputaci země, ale má tři vážná rizika. Pár týdnů před minulými parlamentními volbami opustil Robert Fico spolehlivou cestu sociálních balíčků a slibování všeho všem ze státních peněz a vsadil na migrační kartu. Výsledek hlasování ale ukázal, že to byla chyba. 

'Nebudeme tančit na hrobě dvou mladých lidí.' Fico nařkl Kisku z popření výsledků voleb

Číst článek

Fico ztratil a do parlamentu se dostala strana Mariana Kotleby – voliči si řekli, že budou volit originálního xenofoba a extremistu, nikoli jeho slušnou nápodobu. Tuto figuru zkouší Fico znova a znova může prohrát – na úkor většího počtu extrémistů, kteří se na kandidátce Mariana Kotleby nebo jiné strany dostanou do parlamentu. 

Druhá slabina Ficova postupu tkví v tom, že teorie s Georgem Sorosem v zákulisí je opsaná od maďarského premiéra Viktora Orbána. Je ale velká otázka, jestli tahle narychlo spíchnutá kopie zabere na slovenské voliče. A za třetí – Smer už dávnou není stranou, která spolehlivě vyhrává všechny volby s 30 a více procenty hlasů. A neví, co s tím. 

Když Smer prohrál v podzimních župních (krajských) volbách – ztratil čtyři župany ze šesti – nestalo se nic, Fico dokonce mluvil o úspěchu. Preference straně pomalu, ale jistě klesají a klidně ji může potkat osud ODS, která po skandálu Petra Nečase dostala v následujících volbách jen něco přes sedm procent hlasů. 

Fico navíc v těchto dnech ztrácí podporu vlivné katolické církve a odcházejí mu někteří blízcí spolupracovníci, což je ve Smeru věc naprosto nevídaná. Slovenský premiér hraje vabank a může skončit stejně jako Vladimír Mečiar - kdysi obdivovaný a dnes zatracený premiér. 

Znamená to všechno, že opozici spadne vítězství ve volbách do klína? V žádném případě! Znova zopakujme, že Roberta Fica neradno podceňovat. Opoziční strany by měly překonat vzájemné spory a řevnivosti a vést klidnou věcnou předvolební kampaň. Tedy nenechat se vyprovokovat rozzuřeným premiérem, který nepochybně použije celý státní aparát k výrobě kompromitujících materiálů a rozvíjení konspiračních sorošovských teorií.

Pokud tenhle začínající politický boj na život a na smrt Slovensko ve zdraví přežije a voliči se rozhodnou pro slušnou vládní většinu, může se stát země opět středoevropským premiantem. Bez Fica.

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme