Prázdniny v Česku by neměly být na příkaz, ale dobrovolně

Tak prý budeme na prázdniny doma, abychom zachránili český turistický průmysl a nenakazili se koronavirem.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lazebnický most v Českém Krumlově

Lazebnický most v Českém Krumlově | Foto: Václav Pancer | Zdroj: ČTK

Je to jen další z mnoha nelogičností a proti zdravému rozumu jdoucích zákazů a příkazů, které se během koronavirové krize objevily a ještě objeví. Nic proti dovolené v České republice, i já tady rád dovolenou trávím, ale není to něco, co by mělo být nařízeno, a neměla by být žádná jiná možnost.

Nedává to totiž smysl ani z epidemiologického hlediska. V nejoblíbenějších zahraničních destinacích Čechů, tedy Chorvatsku a Slovensku, je totiž riziko nákazy koronavirem výrazně nižší než v České republice.

Takže pokud se chcete při své letošní dovolené vyhnout nákaze, je pro vás mnohem rizikovější jet na dovolenou někde po Česku než být u moře v Chorvatsku nebo pobývat v Tatrách, alespoň podle dosavadních veřejně dostupných údajů o nákaze.

Stejně tak je nesmyslná čtrnáctidenní karanténa po příjezdu z těchto zemí, když po návštěvě Středočeského kraje nebo Domažlicka, abych jmenoval dva z nejvíce nákazou promořených regionů Česka, žádná taková karanténa nařízena není.

Obnovený příliv cizinců

Tato ve své podstatě hloupá hra na národní hranice se ale nehraje jen v Česku, hraje ji v těchto dnech celá Evropa, o tom ostatně svědčí třeba rakouské kontroly na hranicích, kde cestující z Česka a Slovenska musí nově předkládat lékařské potvrzení, že nejsou nakaženi koronavirem. A to přesto, že v Rakousku je výskyt nákazy mnohonásobně vyšší než v našich zemích.

S blížící se hlavní turistickou sezónu začíná přitom v mnoha státech jít z ekonomického hlediska do tuhého. Země jako Řecko nebo Chorvatsko ve své podstatě z turistiky žijí a vynechání celé sezóny je může dostat ekonomicky na kolena.

Turistickými velmocemi světového formátu jsou i velké evropské státy jako Francie, Itálie a Španělsko, kde jsou příjmy z turistiky jedním z klíčových odvětví ekonomiky v řádu téměř sto miliard eur ročně, se statisíci míst v hotelích a miliony lidí, kteří v těchto zemích bez turistů přijdou o práci.

Neomezené cestování není otázka letošního léta, řekl Vojtěch. Jedná s Chorvatskem a Slovenskem

Číst článek

Také v Česku jde o velmi významné odvětví ekonomiky, které ročně vydělá 300 miliard korun, dává přímo práci čtvrt milionu lidí a nepřímo ještě mnohem většímu počtu. Fotografie prázdného centra Prahy nebo Českého Krumlova sice u některých z nás vyvolávají nadšení, u statisíců lidí, kteří tak přicházejí o obživu, ale úplně opačné pocity.

Představa, že tím, že zůstaneme na prázdniny doma, náš turistický průmysl zachráníme, je scestná. Náš turistický průmysl zachrání jen opět otevřené hranice a obnovený příliv cizinců.

Tím ale neříkám, že si dobrovolně naplánovat alespoň část dovolené tady v Česku je špatný nápad. Já sám se chystám konečně vylézt na Králický Sněžník a penzion už jsem si, pro jistotu, včera zarezervoval.

Autor je komentátor Deníku

Luboš Palata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme