Kdo chce psa bít, v Chemnitzu si hůl najde
Dovoluji si tvrdit, že většina politiků, komentátorů a veřejnosti v Chemnitzu, neboli Saské Kamenici, nikdy nebyla. Pokud byla, stěží dlouhodobě. Je tedy nad slunce jasnější, že tamní demonstrace a protidemonstrace se jen účelově používají v rámci českého vnitropolitického souboje.
Zpočátku se ozvaly hlasy, které obvinily především média hlavního proudu z údajného zkreslování informací. Z obyčejných Němců prý udělala neonacisty, hodila je do jednoho pytle s extremisty.
Tito lidé evidentně nesledovali televizní, rozhlasové a novinové informace pozorně. Jinak by si všimli, že se informovalo o radikálech na obou stranách, kteří se nacházeli na jednom místě s občany bez touhy po násilí vůči oponentům.
Těm, kteří tvrdili, že se pokojní protestující proti násilí přistěhovalců neprávem nálepkují jako pravicoví extremisti a radikálové, mohou oponenti odpovědět, že na druhé straně také nestáli samí levicoví extremisti a radikálové. Což dokazuje fakt, že zatím nejvíc lidí se v Saské Kamenici sešlo na koncertu proti rasismu a pravicovému extremismu.
Česká republika není Německo
Přes 60 tisíc účastníků zcela v klidu vyslechlo projevy a hudbu, načež se rozešli. Jejich počet přesáhnul předchozí demonstrace mnohonásobně. Ohlášené demonstrace radikálů z obou stran byly zrušené úřady, takže v podstatě to mohla být hezká kulturní akce. Důležité je, že kdyby se Němci neobávali růstu neonacistických nálad především v bývalé NDR, koncertovat by se nemuselo.
Účastníci protimigračního pochodu v Chemnitzu se střetli s policií. Demonstrace předčasně skončila
Číst článek
Podstatou celé události totiž je, že v Saské Kamenici se stal zločin. Jedna skupina osob údajně napadla druhou skupinu osob. Nejpravděpodobnější motiv zní loupežné přepadení. Podezřelí mají být cizinci, i když ani to vzhledem k falešným dokladům není jisté. Ovšem zločin je zločin. Nezáleží přitom na barvě kůže pachatele, na jeho vyznání nebo původu. Po vyšetření má být čin potrestaný a tím vše končí.
Podstatou celé události je, že Německo má neblahé zkušenosti s radikály nacionálně socialistické strany, kteří to dotáhli až ke katastrofě druhé světové války. Němečtí politici i veřejnost tedy i v náš prospěch dávají pozor, aby se tragická historie neopakovala.
Dělají to v duchu pravdy, že když spáchá radikální křesťan útok na potratovou kliniku, nejsou vinní všichni křesťané. Když spáchá atentát radikální muslim, nejsou vinní všichni muslimové. A když ho spáchá běženec, nejsou vinní všichni běženci. O to jde.
České ekonomice se ovšem stále daří, platy se zase zvýšily, migranti nepřišli a tak se u nás může vesele debatovat o dění u sousedů. Při nedostatku domácích témat se může vést válka slov, třeba za použití nevhodných historických příměrů k Majdanu, debatovat o vítačích a xenofobech. Přitom se zapomíná, že Česká republika není Německo.
Je nanejvýš nechutné, když se v českém rybníčku využívá k souboji lidská tragédie zavražděného pětatřicetiletého člověka a snaha Němců vyrovnat se s historickou vinou. Pojďme raději řešit nás a naše reálné problémy, ne sousedy.
Platové poměry a férové naladění lidu
Petr Fischer
Muskovo psí šetření
Tereza Zavadilová
Dávky, dálnice, platy. Těžko chtít před volbami jiný rozpočet
Petr Holub
Nájmy se šplhají nahoru, vládu už ale bydlení nezajímá
Apolena Rychlíková