Řecko na telekonferenci představí postup reforem a úsporných kroků

Dnešek měl rozhodnout, jak bude vypadat další pomoc zadluženému Řecku. Do Atén měla dorazit delegace takzvané trojky, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu a v debatě s tamními politiky posoudit, jak Řecko plní předchozí závazky. Jenže situace se komplikuje, na místě přešlapuje jak vláda, tak zástupci takzvané trojky. A jednání probíhají jen na dálku prostřednictvím telekonferencí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro

Euro | Foto: Emanuel Macoun

Evropská komise je prý na Řeky mírnější. Chce, aby se vyjednavači ihned vrátili do Athén a s řeckou vládou vypracovali plán dalšího postupu.

S tím ale nesouhlasí Německo, Rakousko a Nizozemí, tedy země eurozóny s nejvyšším ratingem. Podle nich musí Řecko nejdřív slíbit další tvrdá úsporná opatření. Stejný názor má i Mezinárodní měnový fond.

Přehrát

00:00 / 00:00

stamu.mp3

Jednání mezi řeckou vládou a trojkou tak probíhají jen na dálku prostřednictvím telekonferencí. Země eurozóny prý po Řecku požadují propuštění 20.000 státních zaměstnanců. Vláda je totiž nedávno přijala i přes to, že výměnou za záchranné půjčky slíbila zeštíhlení státní správy.

Referendum o setrvání Řecka v eurozóně

Navíc dnes v Řecku opět ožily debaty o vyhlášení referenda o setrvání země v eurozóně. Anglicky psaná mutace deníku Kathimerini s odvoláním na důvěryhodné zdroje uvedla, že premiér Jorgos Papandreu uvažuje o vypsání referenda. Deník Kathimerini pak citovaly světové agentury. Podle Reuters ale vláda informaci popřela.

Spolupracovnice ČRo v Řecku Soňa Dorňáková-Stamu v této souvislosti na Rádiu Česko uvedla, že je možné, že vláda referendum připravuje.

„Už od jara víme, že vláda referendum chce připravit. Samozřejmě nevíme, jestli opravdu bude po lidech chtít, aby hlasovali ano nebo ne o setrvání Řecka v eurozóně. Ale zatím je pro vládu prvotní, aby se rozhodlo, jestli dostane šestou dávku půjčky. A potom se uvidí, jestli nějaké referendum přinese,“ uvedla.

Předčasné volby

Opoziční strany zase tlačí vládu k uspořádání předčasných voleb. Jak dodala Stamu, zvláště strana Νea Dimokratia, která byla před dvěma lety ještě ve vládě.

„Nicméně se ukazuje, že tato opoziční strana nemá jiné řešení, jak se z krize dostat. Sice nabízí opětovnou debatu s takzvanou trojkou o podmínkách, říká, že nebude dále uvalovat daně na poplatníky a že najde jiný způsob. Ale lidé jsou velice skeptičtí a i v případě voleb by to nebylo jednoduché a možná by vůbec nešlo o vládu jedné strany,“ dodala Stamu.

Zahraniční partneři se zatím do další pomoci Řecka nehrnou. Před dvěma týdny takzvaná trojka přerušila inspekci s tím, že Atény neplní své závazky. Podle Stamu se řecká vláda hned snažila přesvědčit věřitele v tom, že začne plnit uzavřenou smlouvu. A jak dodala, má dvě cesty.

„Jednak je to uplatnění střednědobého plánu z června, na jehož základě by měla dostat nejen šestou dávku, ale i novou půjčku, tu ale musí zase schválit poslanci všech zemí eurozóny. Hovoří se ale, že existuje německý plán B. Pokud se nepodaří vládě udělat to, co slíbila, tedy zeštíhlit státní sektor, opravdu dojde k platební neschopnosti a mluví se o tom, že dojde k řízenému bankrotu v rámci eura,“ vysvětlila.

Dodala, že v Řecku všichni velice netrpělivě čekají na výsledky dnešní konference a na to, co vláda udělá. „Jestli se podaří odvrátit bankrot na poslední chvíli nebo ne,“ dodala Stamu.

Ondřej Černý, Ondřej Houska, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme