ČNB loni zadržela 2358 padělaných mincí a bankovek. Jejich provedení bylo ‚velmi nekvalitní‘
Česká národní banka loni zadržela 2358 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Znamená to výrazný pokles proti roku 2023, kdy bylo zadržených padělků 4305. Zhruba polovinu padělaných bankovek a mincí tvořily zahraniční měny. U korun odhalila ČNB 704 padělaných bankovek a 454 mincí, což je zhruba třetina předloňského počtu. Na tiskové konferenci to v pondělí řekla členka bankovní rady Česká národní banky (ČNB) Karina Kubelková.
Hodnota odhalených českých padělaných bankovek byla 1,2 milionu korun. Nejčastěji byly stejně jako v předchozích letech padělány dvoutisícikoruny, které tvořily 38 procent odhalených padělků. Dvoutisícikoruna je nejvíc užívaná bankovka v Česku. Druhým nejčastěji zachyceným padělkem byly tisícikoruny, kterých bylo 19 procent, na třetím místě pětitisícikoruny, kterých bylo 13 procent.
Bitcoin se nehodí pro centrální banku, míní ekonom Rusinko. ‚Je inovativní,‘ oponuje analytik Kupka
Číst článek
Většina odhalených padělků českých bankovek byla nízké kvality, upozornila Kubelková. „Neměly buď vůbec žádné ochranné prvky, nebo jejich napodobení bylo velmi nekvalitní,“ řekla. Podle ní ale přesto ČNB zvažuje zavedení dalších ochranných prvků pro českou měnu. Bankovní rada si letos nechává zpracovat analýzu možného dalšího postupu, podle jejích závěrů rozhodne o případných dalších opatřeních.
Naprostou většinu odhalených padělaných mincí tvořily dvacetikoruny, které se v Česku objevovaly třetím rokem. Jejich hodnota byla 9040 korun. „Mají poměrně kvalitní ražbu, která se směrem od středu ke krajům zhoršuje. Padělek je možné od originálu rozeznat díky zřetelné rýze mezi obrubou hrany a mincovním polem,“ řekla Kubelková.
Kromě toho ČNB loni zachytila jednu padělanou padesátikorunu a jednu pětikorunu, obě měly nízkou kvalitu zpracování.
Padělků zahraničních měn zadržela ČNB loni 1200, znamenalo to meziroční nárůst o polovinu. Většinu z nich tvořily eurové bankovky, následovaly dolary. „Padělky zahraničních měn měly v průměru větší kvalitu než u českých,“ podotkla Kubelková.
Kubelková také upozornila, že pokud lidé mají podezření, že dostávají padělaná platidla, mají právo je odmítnout. Pokud se domnívají, že už padělek dostali, měli by se obrátit na policii, která dané platidlo předá k prověření ČNB. Pokud bude bankovka či mince pravá, vrátí se majiteli. Pokud ČNB odhalí padělek, zabaví ho bez náhrady.
Češi jsou excelentní ve vytváření recesí. Na vnější krize reagujeme uzavřením peněženky, říká Horská
Číst článek
Minulý týden policie v Karlovarském kraji oznámila, že odhalila šedesátičlennou skupinu, která podle vyšetřování padělala bankovky a uváděla je do oběhu. Podezřelí způsobili škodu za 4,5 milionu korun.
Ředitel odboru peněžního oběhu a ochrany platidel ČNB Jan Mayer v pondělí řekl, že padělky vytvořené touto skupinou zachytily i statistiky za roky 2023 a 2022. Podezřelí podle policie ukládali padělky do vkladových bankomatů. Kubelková uvedla, že ČNB v minulosti kvůli tomu jednala s bankami a ty upravily fungování těchto bankomatů, aby padělky rozpoznaly a odmítly.
Padělatelům hrozí v Česku za zločin padělání a pozměnění peněz až osm let vězení. V případě organizované skupiny či značného rozsahu trestné činnosti je trest až desetiletý.