Růst české ekonomiky v letošním roce zpomalí na 2,3 procenta, odhaduje Mezinárodní měnový fond. Snížil také odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,6 procenta.
Příspěvek 13,6 miliardy dolarů pro Ukrajinu a americké spojence v Evropě schválili také američtí zákonodárci. Peníze by měly získat i země, které přijímají ukrajinské uprchlíky.
Mezinárodní měnový fond ekonomické vyhlídky starého kontinentu zhoršil. Ještě v říjnu počítal s tím, že ekonomika eurozóny letos poroste o pět procent, teď už čeká jenom čtyři procenta.
Odhadovaný loňský růst v rozsahu 1,9 procenta by byl nejpomalejší od konce takzvané kulturní revoluce v roce 1976. Čína však bude zřejmě jedinou velkou ekonomikou světa, která loni rostla.
V době, kdy pandemie způsobená koronavirem skončí, by podle studie mohla žít v bídě polovina ze světové populace čítající 7,8 miliardy lidí, cituje ze studie server BBC.
Šéfka MMF Lagardeová před novináři vyzvala zákonodárce po celém světě, aby se zdrželi kroků, kterými by se sami poškodili, jakými jsou cla ve stylu „oko za oko“.
MMF rovněž poukázal na stoupající úrokové sazby a varoval, že situaci by mohl zkomplikovat případný odchod Británie z Evropské unie bez dohody nebo překvapivě prudké zpomalení růstu čínské ekonomiky.
Argentinská vláda se ve středu dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na nových podmínkách úvěru, který má strádající jihoamerické zemi pomoci z krize doprovázené hlubokým poklesem domácí měny.
Ukrajinský parlament ve čtvrtek odsouhlasil zřízení zvláštního protikorupčního soudu. Jde o klíčovou podmínku Mezinárodního měnového fondu (MMF) pro pokračování pomoci Ukrajině.
Tempo růstu globální ekonomiky v letošním roce zrychlí na 3,5 procenta, zatímco loni dosáhlo 3,1 procenta. V jarním výhledu světové ekonomiky to dnes uvedl Mezinárodní měnový fond.
Do pobočky Mezinárodního měnového fondu v Paříži dorazil dopis s výbušninou. Při jeho otevření ve čtvrtek utrpěla lehké zranění jedna ze sekretářek v ředitelství. Z místa incidentu bylo z preventivních důvodů několik osob evakuováno. Událost již úřady intenzivně vyšetřují. Dopis podle řeckého ministra veřejného pořádku odeslala z Řecka zřejmě stejná anarchistická skupina, která tento týden poslala dopis s výbušninou i na německé ministerstvo financí.
Čínská měna se stává členem velmi úzké a prestižní společnosti, která má mimořádný vliv na světovou ekonomiku. Patří teď mezi pět nejdůležitějších a nejvlivnějších měn světa. Mezinárodní měnový fond o tom sice rozhodl už v loňském roce, ale až nyní zařadil čínskou měnu do takzvaného koše světových měn. Bankéři i finanční instituce tvrdí, že jde o velmi důležitý krok, který ovlivní světovou ekonomiku.
Čínské úřady nařídily zastavit výrobu ve více než 200 továrnách v městě Chang-čou nedaleko Šanghaje. Sjíždí se tam totiž prezidenti a premiéři 20 největších světových ekonomik a čínští politici si přejí, aby nad zasedáním G20 bylo nebe hezky modré a ne zahalené smogem. Čínská vláda si od summitu slibuje hodně - třeba to, že zlepší vyhlídky na růst světové ekonomiky.
Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová bude souzena kvůli sporné arbitráži z roku 2008, která tehdy přiřkla asi 400 milionů eur (10,8 miliardy korun) podnikateli Bernardu Tapiemu v jeho letitém sporu s bankou Crédit Lyonnais. Rozhodl o tom dnes francouzský odvolací soud. Lagardeová byla v roce 2008 ministryní financí ve vládě premiéra Françoise Fillona.
Česká ekonomika letos podle odhadu Mezinárodního měnového fondu (MMF) zpomalí růst na 2,2 procenta. Důvodem bude především pomalý rozjezd investic financovaných z fondů Evropské unie. Na tiskové konferenci to dnes uvedli zástupci MMF. Loni rostla ekonomika o 4,3 procenta.
Mezinárodní měnový fond (MMF) se rozhodl, že zařadí čínský jüan do svého koše hlavních světových měn. Rozhodnutí je podle šéfky MMF Christine Lagardeové mezníkem v integraci čínské ekonomiky do světového finančního systému. Jüan se stane součástí koše od října 2016, bude tak stát po boku amerického dolaru, eura, japonského jenu a britské libry.
Mezinárodní instituce chtějí získat miliardy dolarů na pomoc uprchlíkům z Blízkého východu a Severní Afriky i obnovu válkami zničeného regionu. Na zasedání světových finančníků v Limě se na tom shodla Světová banka s Islámskou rozvojovou bankou a OSN. Kromě ekonomického rozvoje se instituce zaměřily i na další globální problémy.
Výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) začíná dnes v peruánské Limě. Ministři financí a guvernéři centrálních bank obou organizací se setkávají v Latinské Americe po půl století. Hlavním tématem budou hlavně obavy ze slabého hospodářského růstu.
Karlovarský filmový festival začíná s celoročním uváděním filmů do českých kin. Prvním snímkem je Mládí režiséra Paola Sorrentina, který v Karlových Varech diváky doslova okouzlil. Příběh vypráví o dvou starých mužích, kteří se v luxusním sanatoriu ohlížejí za svými životy. Dnes se dostává do českých kin.
Skončila platnost záchranného programu pro Řecko. Země současně ještě v úterý potvrdila, že do 30. června neuhradila splatnou část dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) a požádala o více času na uhrazení dlužné splátky. Šéfka MMF Christine Lagardeová však již předtím uvedla, že fond termín neprodlouží. Řecko je tak v platební neschopnosti.
Řecko neuhradí Mezinárodnímu měnovému fondu splátku 1,6 miliardy eur, téměř 44 miliard korun, splatnou v úterý. Agentuře Reuters to řekl nejmenovaný představitel řecké vlády. Později to v německé televizi potvrdil i německý ministr financí Wolfgang Schäuble.
Věřitelé Řecka posoudí nový řecký návrh na další úsporná opatření. Kvůli němu se v Bruselu mimořádně sejdou ministři financí států platících eurem. Řecká vláda nabídla, že během příštích dvou let ušetří v přepočtu přes 200 miliard korun. Chce tím získat už slíbenou záchrannou půjčku a vyhnout se tak hrozbě bankrotu.
Mezinárodní měnový fond Řecku povolil odklad dnešní splátky. Atény měly původně zaplatit 300 milionů eur, ale požádaly o sloučení všech červnových pohledávek. Celkem 1,6 miliardy eur, v přepočtu asi 44 miliard korun, pak uhradí do konce měsíce. Odklad byl nutný, protože se Řecko stále nedohodlo na podmínkách další pomoci, bez které dluh nedokáže splatit.
Tvrdé jádro řecké vládnoucí strany Syriza odmítá platit dluhy a chce znárodnit banky. Vedení strany ale tento návrh odmítlo. Situace kolem Řecka zůstává přesto nejistá.
Bývalého ministra financí a exšéfa Mezinárodního měnového fondu Rodriga Rata zadržela španělská policie v Madridu. Obvinila ho z praní špinavých peněz, podvodů a zatajování majetkových poměrů. Vyšetřován je také za působení v čele finančního ústavu Bankia, který musel zachránit stát před bankrotem v roce 2012.
Mezinárodní měnový fond (MMF) vydal celkem pozitivní výhled na příští období. Předpovídá, že světová ekonomika letos zrychlí tempo růstu na 3,5 procenta a posílí i příští rok. Je to poprvé po dlouhé době, kdy fond nezhoršil svůj odhad během roku.
Řecko dnes musí splatit Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) dlužnou částku asi 470 milionů eur, tedy přibližně 13 miliard korun. Ministr financí Janis Varufakis potvrdil, že Řecko chce splnit veškeré povinnosti vůči svým věřitelům. To je také podmínkou pro normální poskytování úvěrů řeckým bankám.
Řecký ministr financí Janis Varoufakis potvrdil, že jeho země splatí Mezinárodnímu měnovému fondu svůj dluh. Zhruba 13 miliard korun prý dostane organizace od Atén do 9. dubna.