Inflace meziročně zpomalila na 1,7 procenta
Meziroční růst cen v Česku v červenci mírně zpomalil o jednu desetinu na 1,7 procenta. V porovnání s předchozím měsícem spotřebitelské ceny vzrostly o 0,3 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad.
Vliv na vývoj inflace v Česku mělo v červenci podle statistiků sezónní zvýšení cen dovolených s komplexními službami. Zlevňovalo naopak oblečení a obuv.
Nejnovější údaje o inflaci okomentovala na Rádiu Česko Stanislava Hronová z VŠE v Praze
Stanislava Hronová z Vysoké školy ekonomické v Praze nepředpokládá výrazné zvyšování cen ani v příštích měsících.
„Je tu působení zvýšení ceny pohonných hmot, oproti loňskému roku se zvýšily ceny potravin, bydlení, ale zatím tendence nejsou takové, aby Česká republika měla mít výrazným způsobem s mírou inflace problémy,“ uvedla Hronová.
Zatímco tedy tuzemskou ekonomiku růst cen netrápí, čínské domácnosti v červenci čelily zdražení zboží a služeb o 6,5 procenta. Tamní inflace tak vyšplhala na 37 měsíční maximum. Důvodem je podle Hronové hlavně rychlý růst čínské ekonomky.
„Na druhé straně evropské země se drží s inflací i s ekonomickým vývojem v rozumných mezích. Inflace v rámci Evropské unie je v průměru kolem tří procent, u nás je to pod dvě procenta, takže se stále držíme v mezích, které jsou přijatelné,“ dodala Hronová.
Někteří experti nicméně varují, že vysoké inflaci bude zanedlouho čelit celý svět. Tvrdí, že by mohlo dojít až o dvojciferný růst cen.
„Bude záležet na tom, jak se bude vyvíjet ekonomika Spojených států. V současné době si myslím, že změny, které v USA nastaly, budou mít jen pomalý dopad,“ nepotvrzuje pesimistické odhady Stanislava Hronová.