Důchody se od října změní. Vláda přijala nová pravidla
Kabinet Petra Nečase schválil návrh na nový výpočet důchodů. Dotkne se lidí odcházejících do penze od letošního října. Novelou vláda reaguje na nález Ústavního soudu, podle kterého mají lidé s vysokými příjmy neúměrně nízkou penzi.
Deseti procent nejchudších důchodců se změna nedotkne, dvacet procent si polepší a ostatním penze klesnou. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) ale bude změna výpočtu penzí rozložená do pěti let a vláda se navíc chystá penze pravidelně valorizovat. Ve výsledku by tak lidé změnu nemuseli ani pocítit.
„Smyslem návrhu je na základě nálezu Ústavního soudu stanovit nový vzorec výpočtu důchodů od 30. září letošního roku. Od dosavadního vzorce k tomu novému způsobu výpočtu bude postupný přechod v průběhu následujících pěti let. To zajišťuje velmi mírné, nikoliv skokové, změny, které budou překryty každoroční valorizací důchodů, takže postupné změny budou velmi nepatrné.“
Penze by většině nových důchodců mohla klesnout o jedno až tři procenta.
Vláda také odsouhlasila snížení stropu sociálního pojištění
Víc peněz do rozpočtu vláda získá i tím, že místo na trojnásobek, snížila stropy pro odvod sociálního pojištění na čtyřnásobek. To chtěly odbory, zaměstnavatelé i opoziční ČSSD. Její ekonomický expert Jan Mládek proto vnímá rozhodnutí vlády jako ústupek:
„Což je mírný pozitivní posun, který zmírní dopady na velkou většinu průměrných důchodců, kterým přesto bude snížen vyměřený důchod v nejbližších letech. Já bych dodal za opoziční stranu, že ten posun ještě nebyl dostatečný, že bych si dovedl představit, že by to mohlo být uděláno ještě ohleduplněji v těch mantinelech, které nastavil Ústavní soud.“
Komunistům se ale takzvaná malá důchodová reforma nelíbí. „Vládou navrhované řešení vyvolá nové nespravedlnosti mezi staro-důchodci a novo-důchodci a zřejmě i soudní spory. Úvahy, že sedmdesát procent snížených důchodů bude kompenzováno valorizacemi, jsou úsměvné. Lze totiž konstatovat, že ony valorizace se de facto tímto výpadkem budou snižovat,“ řekl komunistický poslanec Miroslav Opálka.
Češi si na důchod spoří, ale málo
Ekonom Tomáš Sedláček ale upozorňuje na to, že rozhodnutí Ústavního soudu do jisté míry jen vládě ulehčilo pozici pro změny. „My jsme země, která má rekord v tom, že 94 procent příjmů průměrného důchodce pochází od státu. My jsme si příliš zvykli na to, že většina příjmů důchodců je zajišťována jakýmsi komunistickým způsobem a není pro nás běžné spořit si vysoké částky na důchod.“
Podle Sedláčka by si lidé měli v průměru spořit na stáří 2500 korun měsíčně, aby dosáhli průměrného důchodu kolem 17 tisíc korun.