Česko loni vyvezlo 220 tun šneků za 89 milionů. Většina exportovaných hlemýžďů skončila ve Francii
Bezmála 220 tun živých a různě upravených šneků v rekordní hodnotě 89 milionů korun bylo loni vyvezeno z Česka do zahraničí. Většina exportovaných českých hlemýžďů skončila na talířích labužníků ve Francii, baště šnečí gastronomie. Vývoz šneků z produkce tuzemských farem ale zatím zaostává za importem těchto plžů ze zahraničí, který loni obnášel takřka 426 tun a jeho finanční hodnota činila 46 milionů korun.
Šneci z tuzemska jsou díky své kvalitě prodáváni v zahraničí za vyšší cenu, dovážení šneci jsou naopak zpravidla levnější. Šneky v Česku chová několik farem. Největší z nich v okrajové části Prahy ročně vyprodukuje 30 tun šneků, což odpovídá přibližně 12 milionům jedinců.
Češi zkoušejí žáby i šneky. Obojživelníci se dováží především z Indonésie a Vietnamu
Číst článek
Rostoucí dovoz levných šneků ze zahraničí letos v Česku nepříznivě ovlivnil poptávku po tuzemských šnecích dodávaných do restaurací a prodejen. Pokles zájmu zákazníků eviduje například šnečí farma v Nahošovicích na Přerovsku, která ročně může vyrobit až deset tun hotových produktů ze šnečího masa.
„Před Vánocemi poptávka ve srovnání s předchozími roky klesla zhruba o 30 procent a podobné to bylo i po celý rok. Přisuzujeme to tomu, že na tuzemském trhu jsou letos ve větší míře k dostání dovážené produkty ze šnečího masa, které mají nižší cenu a bohužel také kvalitu,“ řekl jednatel farmy Vlastimil Čevela.
Farma v Nahošovicích má vnitřní a venkovní chov severoafrických šneků Helix aspersa Maxima i zpracovatelkou část. Svými produkty zásobuje špičkové restaurace po republice, především v Praze. Na šnečím masu z Nahošovic si pochutnávají například hosté restaurace v Tančícím domě či zámeckého hotelu Chateau St. Havel.
Některé výrobky z farmy lze koupit v internetových obchodech s potravinami i v pražském hypermarketu Globus. Část produkce farma exportuje, zejména do Francie. Kuchyňská úprava syrového šnečího masa v domácích podmínkách je podle Čevely velmi zdlouhavý proces.
„Naše produkty si zákazník vloží do trouby na deset minut a poté je už může jíst,“ podotkl Čevela. Před vánočními svátky je podle Čevely největší poptávka po šnecích s bylinkovým máslem, z nichž lze v restauraci či doma rychle a snadno připravit šnečí delikatesu.
Připravit, pozor, plaz! Mistrovství světa ve šnečích závodech vyhrál masitý hlemýžď Jeff
Číst článek
„Jako novinku jsme zavedli hluboce zamrazené šneky s bylinkovým máslem. Jednáme se společností Makro o dodávkách tohoto výrobku do sítě jejich velkoobchodních prodejen. Měly by tam být k dostání příští rok,“ řekl Čevela.
Šnečí maso je spojováno hlavně s francouzskou gastronomií, tradici má ale i v české kuchyni. „Za první republiky, kdy byl patrný francouzský vliv na kuchyni mnohých předních českých hotelů, nebyly šnečí pokrmy ničím výjimečným. Většinou se ale jednalo o šneky zahradní sbírané v přírodě,“ uvedl Čevela.
Tradici v roce 1948 na 40 let přerušil nástup komunistů k moci. „Komunisté ze šneků udělali buržoazní jídlo a dělník je nesměl jíst. Přitom oni sami organizovali sběry a šneky vyváželi do Francie. Češi na šneky za 40 let zapomněli a teď jim zas začínají chutnat,“ řekl Čevela.