Začíná světový týden kojení. Cílem akce je jeho podpora a konkrétní informace pro matky

Začíná světový týden kojení. Trvat bude až do příští středy. Kojení ve světě propaguje zejména dětský fond OSN - UNICEF. V Česku pak například Laktační liga, která sdružuje zkušené matky ochotné v kojení podporovat ty novopečené a nezkušené.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kojení, ilustrační obrázek

Kojení, ilustrační obrázek | Foto: stock exchange

„Maminky, které porodí miminko, potřebují hodně podpory a také naprosto konkrétní informace o tom, jak kojení funguje a co mají dělat, aby to všechno dobře klapalo,“ říká laktační poradkyně Vlasta Jirásková.

České matky podle ní kojí a mají zájem kojit. Z porodnic odchází 87 procent plně kojících matek, s dokrmem 96 procent. Potom čísla rapidně klesají.

V šesti týdnech kojí už jen 46 procent, v šesti měsících je to necelých 18 procent plně kojených dětí. S dokrmem kojí 37 procent maminek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kojení mluvila ve Světě o druhé laktační poradkyně Vlasta Jirásková

Nejlepší statistiky v kojení vykazují severské země. Světová zdravotnická organizace řadu let doporučuje, aby děti byly plně kojeny do ukončeného šestého měsíce.

„Šest měsíců by miminko nemělo dostat skutečně nic jiného než mateřské mléko. Žádný čajíček, vodu nebo umělé mléko,“ říká Jirásková.

Podle ní by mělo být kojení podstatnou složkou potraviny dítěte do ukončeného roku s tím, že se mu postupně začínají dávat ostatní potraviny. Od ukončeného roku do zhruba dvou let i déle by kojení mělo být doplňkem už jinak pestré stravy.

Stále více maminek si krátí mateřskou. Do práce jdou už po 2 letech

Číst článek

„Je zajímavé, že u nás je dlouhá mateřská dovolená, ženy mají poměrně dobré podmínky pro to, aby se kojení mohly věnovat. Myslím si ale, že není dostatek podpory a velmi konkrétních informací, jak při kojení postupovat, aby se kojení udrželo tak dlouho, jak je doporučováno odborníky,“ myslí si Jirásková.

Podle ní jsou kojené děti daleko zdravější v době kojení. Kojení má pro ně význam i do budoucna – méně se u nich objevují závažné choroby, jako je například cukrovka, obezita nebo záněty ledvin.

Michaela Vydrová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme