'Nakopněte mu genitálie a vemte ho holí,' radí policie seniorům v kurzech sebeobrany
Senioři jsou často cílem různých zlodějů, podvodníků a násilníků. Policisté ročně řeší stovky takových případů. V řadě měst proto pro seniory organizují kurzy sebeobrany. Jak se ubránit nebo zachovat chladnou hlavu v krizové situaci učí starší lidi i strážníci v Kladně.
Na kurzu sebeobrany sedí v tělocvičně strážníků skoro dvě desítky seniorů. Kurz vede Josef Rejda, který seniorům ukazuje tzv. vitální zóny. „Ty jsou daleko citlivější a na nich obrana funguje daleko razantněji a efektivněji,“ informuje Rejda. Dále přítomným radí, jakými chvaty se bránit. „Dáme si to od spodu nahoru – dupnutí, kolena, stačí nakopnutí, prošlápnutí třísla, genitálie. Je to velice citlivé a účinné,“ dodává.
Že mají senioři s agresory zkušenost, dokládají někteří posluchači. „Bylo to v Praze. Nějaký agresor v tramvaji napadal starého důchodce a já jsem se na něj díval. Takže když vystupoval a já se na něho podíval, tak mě napadnul,“ popisuje svůj zážitek senior Vladimír Huneš.
„My třeba v baráku máme chlapa, který nás napadá verbálně,“ přidává se další účastnice kurzu Hana Pospíšilová. „Nejúčinnější v tomto kurzu se mi zdá moje hůl. Přemýšlím víc nad tím, jak bych ji použila. To by mě dřív ani nenapadlo,“ dodává.
Senioři se stále častěji stávají obětí kyberzločinů. Zásadní je nikomu hned nedůvěřovat
Číst článek
Případů, kdy se senioři v Kladně dostanou do tak nebezpečné situace, že se musí pachateli bránit, podle policejní mluvčí Michaely Novákové prý naštěstí moc není.
„Šetříme hlavně podvody na seniorech anebo krádeže věcí, což jsou hlavně kabelky, peněženky nebo osobní doklady a platební karty,“ říká Nováková.
Preventivní přednášky pro seniory pořádají kladenští strážníci pravidelně. Jak se při napadení bránit, to v dubnu naučí taky třeba nevidomé.