Stále více lidí žije bez partnera. Nutí je k tomu dnešní doba
Být před sto lety sám byla téměř pohana, dnes se ale mnoha lidem zdá, že žít bez partnera je výhodou přinášející neomezenou svobodu nebo rozmanité sexuální zážitky. Fenomén singles je stále rozšířenější. Podle nejnovějšího průzkumu je v Japonsku víc jak polovina lidí bez partnera. Partnerku nemá 61 procent nesezdaných mužů ve věku 18 až 34 let a osaměle žije i polovina stejně starých žen.
„Dovolím si tvrdit, že většina Evropy má ty hodnoty srovnatelné jako Japonsko, nebo dokonce vyšší,“ říká Marián Halás, vedoucí oddělení sociální geografie z Katedry geografie Přírodovědecké fakulty Palackého univerzity. Podobná čísla tedy prý platí i pro Českou republiku.
Dodává ale, že jsou i země jako například Irsko, kde sice lidé vstupují do manželství v poměrně vyšším věku než jinde, mezi čtyřicátníky pak ovšem mají nesezdaní na evropské poměry nižší podíl.
Marián Halás, vedoucí oddělení sociální geografie z Katedry geografie Přírodovědecké fakulty Palackého univerzity, rozebírá fenomén singles
Situace, která se v Česku ustálila během posledních 20 let, podle něj souvisí s celkovým socioekonomickým vývojem, důrazem na individualismus a budování kariéry nebo soustředěním se na vlastní zájmy. Ve vyšším věku už si pak lidé hůře na partnerský život zvykají, dodává Halás.
Většina lidí se prý pro status nezadaných nerozhoduje dobrovolně, ale je k němu donucena okolnostmi.
„Podle výzkumů jen nějakých maximálně 5 až 8 procent lidí uvádí něco takového, že by chtěli žít bez partnera, ostatní se spíše přiklánějí k partnerskému životu,“ upřesňuje Halás.
Server businessinsider.com dokonce uvádí seznam profesí, ve kterých mají lidé větší sklony k životu bez stálého partnera. Jedná se prý o umělce, programátory nebo novináře.
Singles, nebo mingles?
„Je to dané jejich celkovým způsobem života, jejich potřebami, biorytmem a podobně. Zároveň se dá říct, že jsou rozdíly město – venkov. Velká města daleko víc přitahují lidi, kteří upřednostňují takovýto způsob života, naopak rodiny s dětmi zase víc upřednostňují nějaké klidnější prostředí a v případě, že potřebují pracovní příležitosti, tak i v případě, že jsou někde v městech, tak se stěhují dříve do zázemí anebo do suburbánních zón,“ souhlasí Halás.
Kromě singles se nově objevuje také termín mingles, tedy married but singles, kdy se lidé vezmou, nesdílejí ale společnou domácnost. Podle Haláse ale není možné říct, kolik manželských párů v Česku se pro daný životní styl rozhodlo.
„Jsou takoví lidé, ale není to masové. Daleko víc případů je takových opačných, že lidé spolu žijí v partnerském svazku, dejme tomu spolu mají i děti, a tedy jediný rozdíl je v tom, že nemají uzavřené manželství,“ uvažuje Halás.