Samota. Někteří ji vyhledávají, jiní se s ní musí vypořádat, i když nechtějí. Mladí, staří. V Česku je lidí žijících o samotě čím dál víc. Proč? O čem to vypovídá?
V téměř čtyřech českých domácnostech z deseti žije jediný člověk, nejvíc v zaznamenané historii. Páry a úplné rodiny tvoří necelou polovinu domácností, samoživitelky a samoživitelé desetinu.
„Radši budu single a bude klid,“ tvrdí třicetiletý hrdina nového komiksového alba Jiřího Franty. S rozchodem s přítelkyní se vyrovná po svém: s kamarádem vyrazí na divoký výlet do Říma.
V tisku se v úterý dočtete, že česká domácnost utratí za alkohol v průměru přes tři procenta svých ročních příjmů. Píše to regionální Deník. V Česku podle Lidových novin přibývá single domácností.
Na Slovensku přibývají takzvaní singles, tedy lidé, kteří se neženou do manželství ani nezakládají rodiny. Podle sociologů můžou být i hrozbou pro slovenskou ekonomiku.
Třicet procent všech domácností v České republice tvoří jen jedna osoba. Vyplývá to z čísel Českého statistického úřadu. Část domácností jednotlivců připadá na svobodné muže do 40 let, kteří se nechtějí vázat. Nejvíc jednočlenných domácností ale tvoří vdovy přes 60 let, které jsou často už v důchodovém věku.
Stále více lidí v Česku bydlí samo. Teď jich je téměř 1,5 milionu, což představuje každou třetí domácnost. Z údajů, které dnes oznámil ČSÚ, také vyplývá, že bez svatby spolu žije už skoro čtvrt milionu párů.
Být před sto lety sám byla téměř pohana, dnes se ale mnoha lidem zdá, že žít bez partnera je výhodou přinášející neomezenou svobodu nebo rozmanité sexuální zážitky. Fenomén singles je stále rozšířenější. Podle nejnovějšího průzkumu je v Japonsku víc jak polovina lidí bez partnera. Partnerku nemá 61 procent nesezdaných mužů ve věku 18 až 34 let a osaměle žije i polovina stejně starých žen.