Odpůrci i stoupenci srbského prezidenta protestovali na Den státnosti. Demonstrace proběhly odděleně

Odpůrci i stoupenci vlády prezidenta Aleksandara Vučiće v sobotu na oddělených místech Srbska pořádali manifestace u příležitosti Dne státnosti balkánské země. Na protivládní demonstraci ve městě Kragujevac dorazily desítky tisíc protestujících, tisíce lidí ve městě Sremska Mitrovica naopak Vučiče podpořily. Informovala o tom agentura AP.

Aktualizováno Bělehrad (Aktualizováno: 21:54 15. 2. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace ve městě Kragujevac

Do Kragujevacu se sjely desetitisíce lidí. Požadují vyšetření tragédie v Novém Sadu a dodržování zásad právního státu | Foto: Marko Djurica | Zdroj: Reuters

Sobotní studenty vedená demonstrace ve městě Kragujevac byla posledním z řady protestů, které vyvolalo neštěstí ve městě Novi Sad, kde loni 1. listopadu při pádu betonového přístřešku před nádražím zahynulo 15 lidí.

26:02

Srbští studenti pochodují proti vládě, opozici ale chybí alternativa k Vučićovi, popisuje novinářka

Číst článek

Organizátoři viní vládu z korupce a nepotismu, což podle nich zapříčinilo nekvalitní stavební práci na nedávno zrekonstruované střeše. Vláda obvinění odmítá, v souvislosti s neštěstím však rezignoval premiér Miloš Vučević.

Do Kragujevacu se z celé země sjely desetitisíce lidí, kteří kromě požadavku na úplné vyšetření tragédie v Novém Sadu žádali také vymýcení korupce a dodržování zásad právního státu.

Studenti si město v centrálním Srbsku vybrali kvůli tomu, že zde byla 15. února 1835 vyhlášena nová ústava, která se snažila omezit pravomoci tehdejších vládců. Toto datum se nyní v Srbsku slaví jako Den státnosti.

„Jsem tady, abych podpořila tuto studentskou revoltu, která přerostla v občanskou vzporu, a abych bojovala za právní stát i spravedlnost v této společnosti, aby se Srbsko stalo zemí, kde se žije důstojně,“ řekla žena, která přijela z Bělehradu a představila se jako Teodora.

Provládní manifestace 

Ve Sremské Mitrovici, malém městě severozápadně od Bělehradu, se mezitím konala provládní manifestace. Vučić podle AP zopakoval své časté tvrzení, že ho chce Západ sesadit s pomocí demonstrací, což by podle něj mohlo vést k rozpadu země.

Srbští studenti jsou nominováni na Nobelovu cenu za mír. ‚Urychlila by pád diktatury,‘ stojí v návrhu

Číst článek

Studentské protesty prezident označil jako „nejšpinavější barevnou revoluci v dějinách lidstva“, ve zjevném odkazu na někdejší revoluce ve východoevropských zemích.

Vučić a jeho Srbská pokroková strana jsou v Srbsku u moci od roku 2012. Nejnovější protesty vyvolané neštěstím v Novém Sadu jsou odrazem širší nespokojenosti s prezidentem a jeho vládou, kterou část společnosti vidí jako čím dál více autoritářskou a podléhající korupci.

Masové demonstrace se v nedávné minulosti uskutečnily v Srbsku také v souvislosti s chystanou těžbou lithia v zemi či po dvou hromadných vraždách, které si předloni vyžádaly celkem 19 obětí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme