Technologii, kterou společnost Sensit! v křesle používá, se říká metahaptika. Jejím základem jsou zvukové frekvence, přičemž rozsah je větší, než kolik potřebuje ke slyšení lidské ucho.
Cílem je zjistit, jakým způsobem člověka při hraní her ovlivňují rozdílné zvukové formáty a způsoby reprodukce zvuku – jestli hrají se zvukem z televize, na velkém domácím kině nebo se sluchátky.
Akustický detektor může v případě kritické situace dodat policii podstatné informace během několika sekund. Výhodou detektoru je podle vědců i vysoká spolehlivost.
„Poslouchej... za půl hodiny... bomba v Tescu, tak se na to připrav,“ šumí nahrávka. „Dřív bývaly i kratší. Toto je ještě poměrně dlouhá promluva,“ říká Luboš Voříšek z Kriminalistického ústavu.
„Nechtěl jsem, aby ten sešit vypadal jako perfektní školní zápisník. Přál jsem si, aby to spíš působilo jako nějaký proud myšlenek,“ říká ilustrátor dětské knihy Lukáš Urbánek.
„Některé profese beru jako nezbytně nutné pro autorskou tvorbu. To znamená, že si režisér najde látku, případně si vymyslí námět, udělá si scénář, to je celkem obvyklé,“ vysvětluje Aurel Klimt.
Nahrávat bude všechny zvuky, které masa ledu a okolní příroda vydávají, tedy třeba i zemětřesení, sesuvy půdy, zvuky zvířat nebo akustické znečištění vytvořené lidskou činností a jejími důsledky.
Badatelé z několika zemí světa včetně Česka prozkoumali přes sedm tisíc prasečích nahrávek od zvuků selat až po dospělá zvířata. Dokázali tak porozumět tomu, jak prasata vyjadřují emoce hlasem.
„Když jsem měla možnost ve sluchátcích slyšet tlesknutí v sále, který neexistuje, tak si říkám, že jsme téměř v nějaké utopii nebo science fiction,“ popisuje ředitelka filharmonie Brno Marie Kučerová.
Koruna sleduje politické soupeření a osobní životy za vlády královny Alžběty II. „Byl a stále je to skvělý scénář a příběh,“ řekl o seriálu Mravec v rozhovoru pro Radio Prague International.
K čemu je výzkum zvířecích hlasů? Kdy váš mobil pozná, který pták zpívá za oknem? A jak nahrávat zvuky z dronu? Odpovídá Ondřej Belfín, který studuje biologii na Univerzitě Karlově.
Sběratel Filip Šír pátrá po starých zapomenutých nahrávkách českých krajanů v USA. Upozorňuje však, že i doma na půdě můžeme nalézt staré gramofonové desky.
Rozhlasovou dramatizaci Spalovače mrtvol podtrhuje zvukový design Ladislava Železného. Při své tvorbě používal třeba litinovou vanu, plynový hořák nebo vinylovou desku.
V San Francisku zemřel průkopník nahrávek bez šumu a prostorového ozvučení kinosálů. Ray Dolby získal za svou práci mnoho ocenění včetně Oscar, Emmy nebo Grammy. Vedením Dolby Laboratoriem byl dokonce označen za skutečného vizionáře. Jeho technologii pro potlačení šumu u nás pro své vysílání používal i Český Rozhlas.
Zvuky aut, tramvají nebo kolemjdoucích lidí, které při každodenním spěchu už ani nevnímáme, využila skupina umělců pod vedením Michala Šeby, aby vytvořila multimediální modul zvaný ACUO. Neobvyklý objekt v podobě vesmírné lodi s kovovou konstrukcí a stříbrným pláštěm právě přistál a 14 dní bude kotvit na pražském náměstí Republiky.
V Olomouci se otevřela první zvuková knihovna pro lidi se zrakovým handicapem. Zřídila ji Vědecká knihovna. Peníze na nákup zvukových titulů získala z grantu a služby chce dále rozšiřovat.