Ústavní soud zrušil lex Babiš II. A byl to poslanec Jakub Michálek z Pirátů, který změnu ve Sněmovně na poslední chvíli přilepil k jinému zákonu. Může mít teď rozhodnutí vliv na chod Sněmovny?
Novela tří zákonů označovaná jako lex Babiš II například znemožnila, aby vybraní veřejní funkcionáři byli zároveň skutečnými majiteli médií. Návrh na zrušení podalo 70 poslanců ANO.
Ministerstvo vnitra posupně spouští elektronický systém eLegislativa, ve kterém by od roku 2026 měly vznikat zákony. Podle autorů vnese do přípravy legislativy pořádek.
Souzený Dominique Pelicot vyhledával jiné muže na fóru zvaném „à son insu“, což znamená „bez jejího vědomí“. Tvrdil, že on a jeho manželka sdílí fetiš pro muže, kteří s ní mají sex, zatímco spí.
Polský premiér Donald Tusk vyjádřil zklamání nad tím, že se ve vládní koalici nepodařila dekriminalizace potratů prosadit. Řekl, že chtěl, aby „peklo žen“ skončilo.
Původně měl registr fungovat už od začátku letošního roku, teď je ale v ohrožení i další termín – 1. leden 2025. Ministerstvo spravedlnosti přitom loni prohlásilo, že se už dohodlo na jeho detailech.
„Velká část rozhodování se bude dít mimo EU a práva přicházejících lidí tak nebudou dodržována do takové míry, jako je tomu na území EU,“ myslí si také Marie Jelínková z FSV UK.
Ministerstvo vnitra po letech odkladů spustilo systém eSbírka, který má veřejnosti zpřístupnit státem garantované znění zákonů. Jenže některé předpisy v ní zatím chybí.
S novým rokem mají odstartovat eSbírka a eLegislativa z dílny ministerstva vnitra. Přes dekádu chystaný projekt za více jak 700 milionů korun má veřejnosti zpřístupnit státem garantované znění zákonů.
Poslanecká sněmovna v pátek schválila takzvaný lex Ukrajina, který by umožnil ukrajinským uprchlíkům prodloužit si dočasnou ochranu. Dále poslanci jednali o povinném ručení a komunitní energetice.
Ministerstvo vnitra navrhuje další odklad ostrého provozu systému e-Legislativa, zákony se tak budou chystat elektronicky až od roku 2025. V lednu by alespoň ty stávající měly být dostupné online.
„Na etiketu tak musíme napsat, že je to fermentovaný obilný nápoj se zvláštními přísadami. Kdybys to uvařil kdekoliv jinde, je to jasné pivo. Jen ne v Bavorsku,“ říká vlastník mnichovského pivovaru.
Zrušit více než 10 tisíc zákonů, nařízení a vyhlášek, které jsou sice většinou formálně platné, ale už nepoužívané, má návrh zákona, který ve středu v úvodním kole podpořila Sněmovna.
Senátoři kladou například otázku, zda by si mohla Rohanová stejným způsobem, s mnohaletým časovým předstihem, opatřit podpisy pro prezidentskou volbu v letech 2028 nebo 2033.
Systém pro tvorbu a zveřejňování zákonů by se měl po sérii odkladů v září rozjet v neveřejném testovacím provozu a na konci roku i pro veřejnost. Dokončení si ale vyžádá dalších 162 milionů korun.
Podle policejního návrhu by s dětmi už nemohl pracovat nikdo, kdo je v minulosti zneužíval. Takový člověk by si v budoucnu už nemohl ani založit spolek pro nezletilé.
„Blokování internetových stránek tímto způsobem je nešťastné právně i politicky,“ říká Petr Koubský a varuje, že příště by se takové řešení mohlo zneužít k čemukoliv.
„Několikrát jsme byli ve fázi, kdy to vypadalo, že je to skoro hotové, a vždycky se to o rok posunulo,“ říká Jakub Harašta z Právnické fakulty Masarykovy univerzity.
Unijní exekutiva chce novinkami nahradit stávající pravidla obchodu na internetu, která vznikla před dvaceti lety, kdy byla výrazná část digitálních služeb v plenkách.
Reforma přijatá loni v září umožnila farmářům prodávat plodiny mimo vládou regulované trhy. Zemědělci ale proti reformě protestovali s tím, že je znevýhodňuje, jelikož nahrává velkým firmám.
Zajímavostí uplynulého volebního období je například to, že poměr počtu návrhů připravených vládou poprvé klesl pod polovinu. Běžnější přitom je, že naprostou většinu návrhů zákonů připravuje vláda.
Rusko podle nových právních norem „nepřipouští pravidla mezinárodních dohod a jejich interpretace, která odporují ústavě Ruské federace“, citovala znění jednoho z nových zákonů Deutsche Welle.
Zákon o zákazu klecových chovů slepic, který schválili poslanci, byl jedním ze stovek návrhů čekajících na vyřízení. Proč se jich ve sněmovně tolik kupí? A jak efektivní poslanci ve své práci jsou?