Pelicot sháněl muže pro znásilnění své manželky na anonymním fóru. Vypnout se ho podařilo až teď

Soudní proces s Dominiquem Pelicotem ochromil Francii a vyděsil svět, když se jedenasedmdesátiletý muž přiznal k tomu, že opakovaně podával drogy své manželce a léta přes internet nabízel jiným, aby ji přišli znásilnit. Jeho přiznání stejně jako veřejná statečnost jeho bývalé ženy Gisèle vedou k celonárodnímu účtování se sexuálními útoky a dvojím životem lidí na internetu, píše britský deník The Guardian.

Svět ve 20 minutách Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gisèle Pélicotová trvala na zveřejnění důkazních videozáznamů

Dominique Pelicot sháněl muže pro znásilnění své manželky Gisèle na anonymním fóru (ilustrační foto) | Foto: Manon Cruz | Zdroj: Reuters

Když soud v Avignonu začal případ projednávat, mezi padesáti obviněnými násilníky se objevil vzorek mužů, kteří veřejně žili bezúhonné životy, zatímco v online prostoru a v soukromí se zapojovali do odporných věcí, popisuje list The Guardian.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

Obvinění z hromadného znásilnění před soudem podrobně popsali, jak Pelicot koordinoval zneužívání své ženy na nelegálním chatovacím fóru Coco.

Během procesu vyšlo najevo, že realizovat zločiny takového rozsahu a možnost držet je v tajnosti tolik let by zřejmě nebylo možné bez podobné platformy, jakou byla stránka coco.fr.

Stala se tak jedním z nejzářnějších příkladů toho, jak extrémně škodlivé mohou být platformy bez moderace.

Přístupné a explicitní fórum

Od svého založení v roce 2003 chatovací stránka Coco figurovala v případech vražd, pedofilie, homofobních útoků a sexuálního obtěžování. Dlouho se přitom nedařilo toxický web vypnout. Povedlo se to až letos.

Do té doby byl ale citován ve více než 23 tisících oznámeních o trestné činnosti a soudy se v souvislosti s ním zabývaly případy bezmála 500 obětí.

Videa ze znásilnění jako důležitý důkaz. Pelicotové za odvahu vystoupit z anonymity u soudu tleskali

Číst článek

Coco založil softwareový inženýr Isaac Steidl coby dvacátník. Stránka měla sloužit jako bezplatný chat s jednoduchým rozhraním, který uživatelům umožňoval anonymní komunikaci.

Devadesátkový design vypadal velmi nevinně, konstatuje Sophie Antoineová z organizace, která bojuje proti dětské prostituci.

Po registraci na webu se uživatelé setkali se vstupní stránkou, která obsahovala seznam chatovacích fór věnovaných různým tématům. Mnoho zdejších fór ale bylo zaměřeno na specifické fetiše nebo sdílení explicitního obsahu.

Lidé mohli vstupovat také do soukromých konverzací a psát zprávy konkrétním uživatelům. „Bylo to velmi přístupné a velmi explicitní – nefungovala tam žádná kontrola,“ popisuje Antoineová.

‚Bez jejího vědomí‘

Ačkoliv si web nikdy nezískal mainstreamovou popularitu, byl dobře známým mezi pracovníky pro právní ochranu dětí a organizací bojujících za práva LGBTQ+ skupin. Ti stránku dlouhodobě monitorovali kvůli potenciálním online hrozbám.

6:51

Gisèle Pélicotovou znásilňovali muži z normálních rodin. To je na tom děsivé, hodnotí politoložka

Číst článek

Souzený Pelicot používal na Coco anonymní přezdívku a vyhledával jiné muže na fóru zvaném „à son insu“, což znamená „bez jejího vědomí“. Zval je do svého domu v malém městečku Mazan a tvrdil, že on a jeho manželka sdílí fetiš pro muže, kteří s ní mají sex, zatímco spí.

Ačkoliv mnoho obviněných tvrdí, že věřili, že se účastnili konsenzuální sexuální hry, vyšetřovatelé zjistili, že Pelicot v komunikaci několikrát použil explicitně slovo „znásilnění“ a potenciálním útočníkům popisoval zdrogování své ženy.

Stránka Coco nebyla nijak moderovaná, takže Pelicot mohl fórum používat roky bez jakýchkoliv postihů. Úřady se o něm nakonec dozvěděly až poté, co ho ochranka obchodu s potravinami v roce 2020 přistihla, jak se pokouší pořizovat videa žen, které nakupovaly.

Homofobie a vražda

Přestože web byl postupem času dobře známý kvůli online obtěžování, skupiny na ochranu práv a úřady čelily různým právním překážkám při vyšetřování a přijímání právních opatření.

Jedním z nejranějších případů byla vražda pětapadesátiletého muže v roce 2018. Byl nalezen ubitý k smrti ve svém domě na pařížském předměstí a soud dospěl k závěru, že šlo o homofobně motivovaný čin.

Vrahem byl dvaadvacetiletý mladík, který si s ním sjednal schůzku prostřednictvím Coco. Podobných útoků na homosexuály se v souvislosti se stránkou objevila celá řada.

Znásilňování dětí

Fórum bylo také hojně používáno ke zneužívání dětí. Muž ze severozápadního francouzského města Brest se v roce 2019 přiznal, že si na něm vyměňoval videa se znásilněním dítěte.

A konečně v jednom z nejznámějších případů byl zatčen francouzský popový zpěvák Richard Dewitte, který sexuálně obtěžoval policistku v utajení, o níž se domníval, že je třináctiletá dívka. Soud ho loni odsoudil ke třem letům vězení.

Veřejnost uvidí videozáznamy z případu znásilněné francouzky Gisèle Pelicotové. Trvala na tom u soudu

Číst článek

„Mluvili jsme o tom léta a žádali jsme o zrušení stránky, ale kvůli všem těm rozdílným unijním zákonům to bylo komplikované,“ popisuje Antoineová.

Než si úřady na Coco konečně došláply, znamenalo to obrovské, 18 měsíců trvající mezinárodní úsilí a změnu francouzských zákonů.

V červnu letošního roku francouzské úřady koordinovaly úsilí o zastavení fóra Coco spolu s Litvou, Bulharskem, Maďarskem, Německem a Nizozemskem. Francouzští prokurátoři se nevyjádřili k dalším krokům v trestním řízení, ale stránky zůstávají offline.

Skupiny hájící práva LGBTQ+ a organizace bojující proti zneužívání dětí uzavření stránek kvitují. Zároveň ale varují, že vzniklé vakuum mohou zaplnit další podobné weby, uzavírá britský The Guardian.

Poslechněte si všechny reportáže a komentáře pořadu Svět ve 20 minutách ze záznamu v úvodu článku.

Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme