Vánoční zázrak na západní frontě. Vojáci uzavřeli neoficiální příměří o svátcích před 110 lety
Před 110 lety utichly na některých částech západní fronty boje první světové války. Vojáci znepřátelených stran vyšli ze zákopů a v takzvané zemi nikoho si dokonce vyměnili dárky nebo si zahráli fotbal. Jenže pár dní nato se válečné operace rozjely nanovo a v dalších letech už se společné oslavy Vánoc neopakovaly. Neoficiálnímu příměří během vánočních svátků v roce 1914 se proto taky někdy říká vánoční zázrak.
Jako první začali vánoční koledy zpívat Němci. Po chvíli se ze svých zákopů přidali také britští vojáci.
Vánoční zázrak. Tak se někdy říká neoficiálnímu příměří, které v první světové válce na pár dní uzavřeli vojáci během svátků v zimě 1914
Válka tehdy trvala pět měsíců a vojáci na obou stranách konfliktu měli ještě naději, že brzy skončí. „Statisíce mužů, kteří byli zvyklí trávit svátky s rodinou doma, než rukovali do války, tak se najednou ocitly v cizím prostředí. Vojáci vnímali vánoční tradice velmi silně, bylo jim teskno po rodině,“ vysvětluje historik Tomáš Kykal z Vojenského historického ústavu.
Neoficiální vánoční příměří podle něj v zimě 1914 drželo asi sto tisíc mužů. Někde trvala pauza v bojích jen o Vánocích, na jiných částech fronty až do Nového roku.
Výměna dárků
„Nebylo jednoduché z těch zákopů vylézt, ale jakmile se jeden voják odhodlal, tak to samozřejmě strhlo i ostatní,“ popisuje historik Kykal. Tam, kde proti sobě stáli Němci a Britové, si vojáci vyměňovali dárky jako čokoládu nebo cigarety, a hráli spolu fotbal. Ale mezi Němci a Francouzi to tak vřelé nebylo.
Vánoce v zákopech a vězení. Vojáci zpívali, vězni vařili pudink a malovali svým dětem obrázky
Číst článek
„Pokud šlo o francouzské sektory, tak vzhledem k tomu, že Francie poměrně dost trpěla, část země byla okupovaná německou armádou, tak ten smír nebo to příměří mělo spíš praktickou funkci, kdy si posbírali raněné a padlé,“ doplnil historik.
Velení si v dalších letech dalo pozor, aby se podobná situace neopakovala.
Na východní frontě podobný vánoční zázrak vojáci nezažili, protože pravoslavní křesťané slaví Vánoce až v lednu.