Události srpna 1968 si v Praze ve Vinohradské ulici před budovou Českého rozhlasu připomněli nejvyšší ústavní činitelé v čele s prezidentem Petrem Pavlem.
Po skončení akce bude otevřena Galerie Vinohradská 12, kde si návštěvníci mohou prohlédnout výstavu o činnosti humanitární organizace Bílý kruh bezpečí.
21. srpen se mezi nejdůležitější data zapsal hned dvakrát. Zatímco v roce 1968 přivezly „bratrskou pomoc“ tanky Varšavské smlouvy, o rok později už stříleli do demonstrantů domácí síly.
Text poučení byl masově šířen. Vyšel jako příloha deníku Rudé právo nebo jako samostatná brožura ve vysokém nákladu. Několik debat s nejvyššími členy rady odvysílal také Československý rozhlas.
Invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 sebrala Československu naději, že socialismus může mít lidskou tvář. Tragické události připomněla tradičně pieta před Českým rozhlasem.
„Je skvělé, že Češi a Slováci už jsou svobodní. Za to jsme bojovali,“ říká pro Radiožurnál Pavel Litvinov, jeden z osmi statečných, kteří protestovali na Rudém náměstí proti okupaci Československa.
Nesouhlas s okupací Československa přišlo 25. srpna 1968 vyslovit na Rudé náměstí osm statečných. Většinu z nich čekaly tvrdé tresty vězení, vyhnanství nebo nucený pobyt v psychiatrické léčebně.
„Jestli mluvili lidé, kteří do roku 1989 byli členy KSČ, je třeba vědět, že museli schvalovat okupaci. Je bizarní, když mluví proti ní. To je důvod, proč jsem se k nim nepřidal,“ řekl prezident Zeman.
Premiér Andrej Babiš měl uctít padesáté výročí srpnové okupace. U tak významné události by měli nejvyšší představitelé státu být, říká předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček z ANO.
Jak na okupaci v srpnu 1968 reagoval svět? Podle historika Oldřicha Tůmy bylo tolik problémů, že jsme se na stránky světových novin dostali, ale jen na pár dnů.
Čepelka se Svěrákem viděli nejen obrněné vozy a tanky, ale i prvního sovětského vojáka. Stejně jako mnoho dalších šokovaných Pražanů se mu snažili vysvětlit, že k vojenskému zásahu není žádný důvod.
Hlasatel Vladimír Fišer oznámil v rozhlasu před druhou hodinou v noci na 21. srpna 1968 vstup vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Četl provolání, ve kterém vedení KSČ invazi odsoudilo.
Tanky, zkrvavené vlajky a strach nebo odvaha v očích lidí. To všechno ukazuje výstava k srpnu 1968 na pražské Staroměstské radnici. Server iROZHLAS.cz přináší výběr 20 snímků.
V Česku se ve čtvrtek začne natáčet nový film o Janu Palachovi. Snímek se soustředí hlavně na vnitřní proměnu studenta, který se v lednu 1969 na protest rozhodl upálit.
Připomenout si 46. výročí srpnových událostí roku 1968 mohou dnes lidé před budovou Českého rozhlasu na pražských Vinohradech. Pietní akt k uctění památky těch, kteří zahynuli při okupaci Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy, začal v 11 hodin.