V Moskvě si připomněli protest proti okupaci Československa. Policie krátce zadržela tři lidi
Několik desítek lidí si v sobotu na Rudém náměstí připomnělo protest proti okupaci Československa. Nesouhlas přišlo před padesáti lety do centra Moskvy vyslovit osm statečných. Většinu z nich pak čekaly tvrdé tresty vězení, vyhnanství nebo nucený pobyt v psychiatrické léčebně. Ani sobotní vzpomínková akce se neobešla bez zásahu policistů, kteří tři její účastníky krátce zadrželi.
Mezi zadrženými jsou aktivista za lidská práva Sergej Šarov-Delone, synovec básníka a účastníka protestu v roce 1968 Vadima Deloneho, politik Leonid Gozman a Anna Krasovická, vnučka další účastnice padesát let staré demonstrace Natalje Gorbaněvské.
Gozman s Šarovem-Delonem skončili podle ČTK ve vazbě poté, co se pokusili rozvinout transparent Za vaši a naši svobodu.
Krasovickou pak policie zadržela s nápisem, kterým žádala svobodu pro ukrajinského režiséra Oleha Sencova, který je hlasitým odpůrcem ruské anexe ukrajinského autonomního poloostrova Krym. V ruské věznici si odpykává dvacetiletý trest za terorismus. Režisér obvinění odmítá, označuje je za vykonstruovaná a ve vězení drží hladovku.
'Jen' pokuta
Litvinov: Protest proti okupaci Československa byl nejlepší moment mého života, šel bych do toho znovu
Číst článek
Vzpomínkové akce se zúčastnil také Pavel Litvinov, jeden z původních osmi statečných, kteří přesně před padesáti lety 25. srpna 1968 protestovali na Rudém náměstí proti okupaci Československa. Také on se v sobotu dostal do kontaktu s policií, když ho přímo na náměstí legitimovali.
Web OVD-Info napsal, že shromáždění nebylo povolené kvůli hudebnímu festivalu, který se na Rudém náměstí koná od pátku do neděle 2. září. Uvedl také, že trojice se provinila proti pravidlům pořádání veřejných akcí.
Česká diplomacie je v kontaktu s trojicí demonstrantů, podle ní jim hrozí pokuta do výše zhruba 10 000 rublů. Šéf zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák dnešní zásah ruské policie proti demonstrantům kritizoval.
Šéf zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák zásah ruské policie proti demonstrantům kritizoval. „Se všemi jsme v kontaktu, jsou v pořádku a zdá se, že se to obejde jen pokutou v nižší sazbě,“ napsal na twitteru Jindrák.
Jindrák řekl, že ruské úřady vznesly proti trojici obvinění z přestupku účasti na nepovolené demonstraci. Podle jeho informací je za takový přestupek maximální pokuta 30 000 rublů (9900 korun), zadrženým by ale měla hrozit pokuta do 10 000 rublů.
‚Ztrácíme přátele‘
Přesně v poledne před padesáti lety přišla skupinka osmi sovětských disidentů k Lobnému místu na Rudém náměstí.
Byl to absolutní výmysl, říká ruský filozof Čubajs o sovětském výkladu srpna 1968
Číst článek
Posadili se na schody a rozvinuli plakáty s nápisy: Ztrácíme přátele, Ať žije svobodné a nezávislé Československo a Za Vaši a naši svobodu. Toto heslo přijali i současní ruští odpůrci režimu.
Kromě Litvinova patřili k osmi statečným i Natalia Gorbaněvská, Viktor Fajnberg, Vladimir Dremljuga, Taťána Bajevová, Larisa Bogorazovová, Konstantin Babickij a Vadim Delone. Za několik minut odvahy zaplatili desítkami let vězení a jiných represí.
Tři z osmi statečných - Taťána Bajevová, Viktor Fajnberg a Pavel Litvinov - byli hosty ve vysílání Českého rozhlasu, který unikátní rekonstrukci událostí z noci 20. na 21. srpna 1968 připomněl padesáté výročí okupace. Záznam najdete v čase 10:16:00. Moderátoři Jan Pokorný a Martin Veselovský také vyzpovídali během třinácti hodin desítky dalších hostů.