V Česku je stále víc firem, které sídlí na virtuální adrese. Podnikatelé si nejčastěji vybírají Prahu. Například v Rybné ulici sídlí v jednom domu víc než 3700 společností.
Když se řekne sídlo pro tisíc firem, asi každý si představí obrovskou budovu a v ní spoustu zaměstnanců. Jenže v praxi to může být třeba jeden dům, nebo dokonce jediná kancelář. Říká se jí virtuální sídlo. Datový tým Českého rozhlasu zjistil, kde je takových míst v Praze nejvíc.
Počet mobilních alternativních operátorů v Česku roste. Levné volání a posílání SMS zpráv poskytují nejenom firmy z oboru, ale také společnosti z úplně jiné branže. Dnes začala zákazníkům nabízet tyto služby energetická skupina ČEZ.
Internetové bankovnictví, nákupy po internetu, obchody na burzách, to vše vypadá jen jako virtuální svět. Přesto ale víme, že za tím jsou skutečné peníze. Pocitem jistoty z pevné měny, jejíž bankovku můžeme vzít do ruky, nyní otřásla německá vláda, která uznala virtuální měnu bitcoin, označila ji za soukromé peníze a zisky z ní bude danit.
Česko má ode dneška prvního virtuálního mobilního operátora. BLESKmobil, který provozuje vydavatelství Ringier v síti Telefóniky O2, nabídne volání z předplacených karet za poloviční cenu. Podle odborníků se přesto žádná cenová revoluce nekoná. Navíc schází zákaznický servis a dotované telefony.
Na českém trhu začne příští středu fungovat první virtuální operátor BLESKmobil. Spojení společnosti Ringier Axel Springer a Telefoniky slibuje, že lidem přinese nižší ceny za volání. Česká republika je jediným státem Evropské unie, kde dosud žádný virtuální operátor neexistuje.
Volání v Česku by už brzy mohlo být levnější. Vyhláška ministerstva průmyslu a obchodu, která platí od prvního července, na tuzemský trh pouští virtuální operátory a Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ) usnadňuje případné odhalení kolektivní dominance mobilních operátorů. ČTÚ by pak mohl nařídit regulaci jejich služeb.