„Já bych si takovou nálepku nedal. To spočívá spíše v tom, jakým způsobem přistupuji k Ústavě, Listině základních práv a svobod a právnímu řádu,“ komentoval Langášek v rozhovoru pro Radiožurnál.
Z Ústavního soudu po deseti letech odchází soudce Vojtěch Šimíček. Jak hodnotí éru svého působení? A jak by chtěl, aby probíhalo soudní rozhodování? Popsal to v rozhovoru pro Radiožurnál a iROZHLAS.cz
Pavel za více než rok ve funkci jmenoval osm nových soudců Ústavního soudu i jeho předsedu Josefa Baxu. Naposledy řady soudu v únoru rozšířil advokát Milan Hulmák.
Ústavní soudce Jan Svatoň ještě nerozhodl o ústavní stížnosti pěti dívek, které nebyly zařazeny do trestního stíhání exposlance Feriho. Svatoň, který na soudu působí již rok, vydal jediný nález.
Ústavní soudci dostávají desítky urážlivých dopisů a výhružek, část z nich je anonymní. Podle Ústavního soudu počet urážek výrazně vzrostl poté, co soudci vyhlásili rozhodnutí o valorizaci důchodů.
Hulmákova expertiza podle prezidenta Pavla bude pro Ústavní soud přínosem. „Jsem přesvědčen, že obohatí pestrou skladbu odborností a lidských osobnostních profilů v Ústavním soudu,“ dodal Pavel.
V lednové výplatě měli dostat víc peněz. Vláda ale rozhodla, že platy ústavním činitelům letos neporostou tak rychle, jak by měly. Kromě vrcholných politiků se to týká také soudců a státních zástupců.
Zdeněk Kühn z Nejvyššího správního soudu a advokátka Lucie Dolanská Bányaiová se mohou stát novými ústavními soudci. Senát s jejich jmenováním souhlasil.
Kühn je soudcem od roku 2008, předtím působil jako právní poradce několika amerických advokátních kanceláří pro české a československé právo a také jako asistent ústavních soudců.
Vystrčilovi vadí třeba nulová sazba na tiché víno, které považuje za alkohol jako každý jiný. „Vína jsou z větší části z dovozu a nerozumím tomu, proč zvýhodňovat někoho, kdo sem dováží víno,“ říká.
„Jsem rád, že o každém kandidátovi je ve veřejném prostoru dostatek informací. Obecně bych řekl, že ústavní soudce musí vzbuzovat důvěru,“ míní šéf Ústavního soudu Josef Baxa.
„Řekl bych, že dvě dekády Rychetského působení je možné rozdělit. Pokaždé byl totiž předsedou Ústavního soudu a soudícím soudcem v jiné konstelaci,“ rozebírá bývalý ústavní soudce Stanislav Balík.
V současném roce prochází Ústavní soud obměnou, když na nového prezidenta Petra Pavla připadlo, aby jmenoval hned sedm nových soudců. Zatím uspěl se všemi šesti návrhy.
Senát jedná o vyslovení souhlasu s jmenováním ústavních soudců. Nominaci Roberta Fremra a Veroniky Křesťanové, stejně jako profesorky občanského práva Kateřiny Ronovské doporučily oba senátní výbory.
V aktuálním složení Ústavního soudu se objevuje jenom jedna žena. Přitom Petr Pavel při nástupu na Hrad sliboval jeho vyváženost. Měla se týkat mimo jiné také určité rovnováhy mezi počtem soudců.
„Od politiků jsem se s radostí odstřihl a nepamatuji si jediný případ, kdy by se snažili navázat se mnou kontakt, aby ovlivňovali mé rozhodnutí,“ říká.
„Mám vážné obavy, že jde o snahu prosadit praxi: My se dohodneme, my vám schválíme toho kandidáta a vy nám nominujete někoho, kdo se líbí zase nám,“ usuzuje politoložka Vladimíra Dvořáková.
„Ovšem hustota kouře naznačuje, že v Senátu je konzervativní, řekněme bendovské křídlo silné a že hoří touhou to prezidentovi pořádně zkomplikovat a nakonec si prosadit svou.“
Při výběru nominantů chce Pavel vycházet z návrhů více než dvacítky oslovených právnických institucí. Navržená jména bude posuzovat sedmičlenný konzultační panel v čele s ústavním právníkem Kyselou.
Hrad již oslovil přes dvacet institucí, aby prezidentovi předkládaly kandidáty. Zřídil si konzultační panel odborníků zvučných jmen a zveřejnil základní kritéria, podle kterých bude vybírat osobnosti.