Cílem převratu, do kterého byli zapojeni i úředníci nebo vojáci, bylo v první řadě osvobodit generála Kutlvašra, velitele Pražského povstání, který už v té době byl vězněn komunistickým režimem.
Na problém nízkých penzí odpůrců a odpůrkyň komunistického režimu upozornil v minulém roce signatář Charty 77 Jiří Gruntorád, když týden držel hladovku před Úřadem vlády.
Znala se rodina Mašínů s Miladou Horákovou? Plánovali bratři své činy dopředu? A jak vypadal útěk odbojové skupiny do Západního Berlína? Server iROZHLAS.cz srovnává film Tomáše Mašína s realitou.
Veřejnost i historikové jsou rozděleni postojem k opodstatněnosti obětí činnosti bratří Mašínů: mělo zabíjení skutečně význam pro třetí, protikomunistický odboj?
Wonka do vazby nastoupil 5. dubna 1988 kvůli údajnému porušení takzvaného ochranného dohledu. V cele měl strávit pět měsíců. Wonka se proti rozhodnutí odvolal. Výsledku se ale nedočkal.
Šestnáct lidí převzalo osvědčení pro účastníky odboje proti komunistickému režimu. Mezi nimi třeba mluvčí Charty 77 Martin Palouš nebo vydavatel samizdatového časopisu Vokno František Stárek.
Etická komise ocení dalších jedenáct účastníků třetího odboje. Z toho čtyři in memoriam. Slavnostní předávání pamětních dekretů a odznaků pro bojovníky a odpůrce komunismu bude ve Strakově akademii.
Jáchym Topol, Jan Rejžek nebo Josef Janíček. Všichni v době komunismu bojovali proti režimu a všichni za to ve středu dostali ocenění od ministerstva obrany.
Dalším 37 účastníkům třetího odboje udělilo ministerstvo obrany ocenění. Devíti z nich in memoriam. Za to, že se aktivně postavili komunistické totalitě, dostali odbojáři při slavnostním ceremoniálu jako osvědčení pamětní dekret a odznak.
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) ve čtvrtek předal pamětní dekrety a odznaky za účast v odboji a odporu proti komunismu 16 lidem, z toho 6 in memoriam.
Dekrety a odznaky účastníků třetího odboje a odporu proti komunismu získalo dalších 38 lidí. S osvědčením je spojená jednorázová odměna 100 tisíc korun pro žijící odbojáře a 50 tisíc korun pro pozůstalé. S potvrzením o účasti v třetím odboji se zvyšuje i důchod. Osvědčení odbojářům předal ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO, který ocenil jejich odvahu.
Ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO předá 38 lidem osvědčení o účasti ve třetím odboji. Jednomu z nich navíc přizná status válečného veterána. Odbojářům už vyplatil stát přes 60 milionů korun. Osvědčení dostanou za činnost proti totalitnímu režimu, třeba za vydávání a distribuci samizdatových materiálů nebo členství v různých protirežimních skupinách. Jednou z odbojářek je i písničkářka Dagmar Vokatá.
Žena, která převáděla lidi na Západ, nebo Čech, který bojoval v řadách americké armády ve Vietnamu. Takové osobnosti dnes dostanou od ministra obrany osvědčení o účasti ve třetím odboji. Celkem jich bude 45.
Seznam lidí oficiálně uznaných jako účastníků třetího odboje se rozšířil o dalších 43 jmen. Ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO jim osobně předal pamětní dekret a odznak, část z nich převzali blízcí odbojářů in memoriam.
Snažili se rozvrátit komunistický režim a často kvůli tomu skončili za mřížemi. Právě takové lidi oceňuje stát titulem třetí odbojář. Dnes na jejich seznam přibudou nová jména. Tentokrát jsou mezi nimi i taková, která mohou znovu vyvolat diskuzi, co všechno je v boji proti diktatuře ospravedlnitelné. Osvědčení získá i jeden ze členů takzvaných Mstitelů Milady Horákové. Roli této skupiny řada historiků vnímá ještě sporněji než chování bratří Mašínů.
Ocenění za boj proti komunistickému režimu dnes dostane dalších sedm mužů, z toho dva in memoriam. Jejich zásluhy a aktivní zapojení do takzvaného třetího odboje původně ministerstvo obrany neuznalo. Žadatelé ale uspěli u etické komise, ke které se odvolali.
Další lidé, kteří aktivně bojovali proti komunistickému režimu, se dočkali osvědčení o účasti ve třetím odboji. Z rukou ministra obrany Martina Stropnického (hnutí ANO) ho dnes převzalo 35 mužů a žen. S osvědčením je spojena jednorázová odměna 100 tisíc korun pro žijící odbojáře a 50 tisíc korun pro pozůstalé těch, kteří už zemřeli. Potvrzení o účasti v třetím odboji vede i ke zvýšení důchodu.
Stano, Fero a Vladimír. Tři muži, kteří v 80. letech podnikali ozbrojený odpor proti komunistickému režimu. I když nikoho nezranili ani nezabili, normalizační soudy je označily za teroristy a odsoudily k tvrdým trestům. Slovenští režiséři Peter Kerekes, Pavol Pekarčík a Ivan Ostrochovský o nich natočili dokument, ve kterém nabízejí originální, odlehčený pohled na jejich osudy. Mísí při tom realitu s fikcí a skutečnost s inscenací.
Šestnáct lidí, kteří se aktivně zapojili do odboje a odporu proti komunistické totalitě, dnes ocenil ministr obrany v demisi Vlastimil Picek. Předal jim osvědčení o účasti v třetím odboji, odznak a pamětní dekret. Součástí ocenění je i jednorázový příspěvek sto tisíc korun a úprava důchodu.
Sedmnáct lidí, kteří se aktivně postavili komunistické totalitě, se dnes dočká ocenění. Ministr obrany v demisi Vlastimil Picek jim udělí osvědčení o účasti ve třetím odboji. K tomu patří i jednorázový příspěvek sto tisíc korun, úprava důchodu a někteří získají i statut válečného veterána.
Za více než rok, kdy platí zákon o protikomunistickém odboji, převzaly skoro tři stovky lidí ocenění za účast ve třetím odboji. Dnes jich přibylo dalších osmnáct, mezi nimi například chartistka Dana Němcová nebo písničkář Jaroslav Hutka. Premiér a zároveň pověřený ministr obrany jim předal pamětní odznak.
Přesně před rokem začal platit zákon o odboji a odporu proti komunismu. Za uplynulých dvanáct měsíců byl status odbojáře přiznán 223 lidem. Dvojnásobný počet žádostí o uznání odbojové činnosti ministerstvo obrany zamítlo. Konfederace politických vězňů je ráda, že zákon existuje, má však vůči němu i výhrady. Vadí jí například dlouhé čekací lhůty.
Uznání za aktivní odpor vůči komunistickému režimu a s tím spojené odškodné 100 tisíc korun nebo dorovnání důchodu na úroveň průměrné penze se zatím dočkalo jen několik set osob z více než 3700, kteří o to požádali. V řadě případů nesplňují daná kritéria, zároveň však na vyřízení čekají příliš dlouho i mnozí z těch, kteří uplatňují svůj nárok oprávněně. Vyřizování žádostí však ani v budoucnu zřejmě rychlejší nebude.
Po letech sporů stát konečně ocenil lidi, kteří bojovali proti komunistickému režimu. Ministr obrany Alexandr Vondra 23 z nich předal pamětní plakety a odznaky jako potvrzení účasti v takzvaném třetím odboji. Čtyři z vyznamenaných už jsou po smrti a ocenění proto převzali jejich příbuzní.
Celkem čtyři lidé, hrdinové totalitních režimů 20. století, dnes dostanou Cenu Paměti národa, kterou již podruhé uděluje neziskové sdružení Post Bellum. A to nejen v přímém přenosu na Radiožurnálu, ale také na prvním kanálu České televize. Slavnostní večer přenáší i slovenský veřejnoprávní rozhlas a televize.
Symbolicky od 17. listopadu začíná platit zákon o protikomunistickém odboji. Jeho cílem je morálně i finančně ocenit lidi, kteří aktivně vystoupili proti totalitě a hrozila jim proto ztráta života, majetku nebo vězení. Autory návrhu jsou poslanci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných i ČSSD. Proti zákonu se postavila KSČM.
Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) pojede příští týden do Spojených států na pohřeb Ctirada Mašína. Vláda zároveň plánuje Mašína vyznamenat. Na tiskové konferenci to oznámil premiér Petr Nečas (ODS).