Vláda chce vyznamenat Mašíny. Na pohřeb Ctirada pojede Vondra
Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) pojede příští týden do Spojených států na pohřeb Ctirada Mašína. Vláda zároveň plánuje Mašína vyznamenat. Na tiskové konferenci to oznámil premiér Petr Nečas (ODS).
Pohřeb Ctirada Mašína, který zemřel v 81 letech v americkém státě Ohio, se uskuteční příští týden ve středu. Bojovník proti komunisitickému režimu v Československu bude uložen v americkém Clevelandu se všemi poctami jako válečný veterán armády Spojených států.
Premiéra Petra Nečase mrzí, že se sám pohřbu z časových důvodů nemůže zúčastnit: „Pan ministr Vondra, současně jako ministr obrany, předá panu Mašínovi resortní nejvyšší vyznamenání Zlatou lípu jako výraz úcty vůči krokům a vůči zásadovým postojům, které projevili v období komunistické totality,“ řekl Nečas.
Nejvyšší vyznamenání ministerstva obrany Zlatou lípu má podle premiéra získat i Josef Mašín. Mašíny a dalšího ze skupiny Milana Paumera ocenil na jaře 2008 někdejší premiér Mirek Topolánek plaketou předsedy vlády. Státního vyznamenání se ale nedočkali.
Akce Mašínů rozděluje společnost
Prezidenti Václav Havel i Václav Klaus jim ho odmítli propůjčit s tím, že jejich činy nelze hodnotit jen kladně. Loňského pohřbu Milana Paumera se v Poděbradech zúčastnili například premiér Nečas a ministři Karel Schwarzenberg, Radek John nebo právě Alexandr Vondra.
Skupina bratří Mašínů se po únoru 1948 pokoušela ochromit nastupující totalitní režim sabotážemi. V roce 1953 pak bratři Mašínové spolu s Milanem Paumerem utekli na Západ. Jejich činnost proti komunistické diktatuře v Československu a útěk přes východní Německo si vyžádaly 6 mrtvých. Právě tato skutečnost českou společnost dodnes dramaticky rozděluje.
Například stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD řekl, že s udělením vyznamenání nesouhlasí. „Nesouhlasím s udělením těchto vyznamenání už proto, že se jedná o vojenská vyznamenání. Vláda tím přistupuje na interpretaci události tak, jak byla podána bratry Mašíny –že to byly doby, kdy se vedla válka s komunistickým režimem. Na této interpretaci v naší společnosti zdaleka není konsenzus,“ řekl Zaorálek.