Přenesme se o 85 let zpět, do 15. listopadu 1939. Na pražský Albertov se tehdy převážně studenti přišli rozloučit s Janem Opletalem. Poslední rozloučení přerostlo do velkého protestu proti okupantům.
V reakci na smrt šéfa hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha vyhlásila libanonská vláda třídenní státní smutek. Premiér Nadžíb Mikátí zároveň vyzval k odpovědnosti a jednotě.
Ve francouzském městě Douchy se v sobotu odpoledne konal za zavřenými dveřmi pohřeb známého francouzského herce Alaina Delona, který zemřel v neděli ve věku 88 let.
Devítiletá Alice da Silva Aguiarová a další dvě dívky zemřely a osm jich bylo zraněno po útoku nožem na akci v přímořském městě Southport před dvěma týdny. Následovaly několikadenní nepokoje.
S Haníjovou rodinou a odhadovaným nástupcem Chálidem Mišálem se v pátek v Dauhá setkal turecký ministr zahraničí Hakan Fidan, který rovněž dorazil na pohřeb.
Madždal Šams navštívil izraelský ministr obrany Jo'av Galant. Obyvatelům řekl, že za nimi v této těžké chvíli stojí celý Izrael. Libanonskému hnutí Hizballáh vzkázal, že „za útok zaplatí“.
Raísí, jemuž bylo 63 let, je prvním vysokým vládním představitelem od islámské revoluce z roku 1979, který byl v pohřben ve svatyni imáma Rezy v Mašhadu.
Pokud chybí rodina nebo dědicové, má povinnost pohřeb zajistit obec, kde dotyčný zemřel. A zpětně pak může požádat stát o proplacení nákladů, které loni vyšly téměř na 11 tisíc korun.
František v rozhovoru se španělským novinářem dodal, že nechal provést mnoho dalších změn v ceremoniálu po úmrtí. Podle něj byly pohřební obřady příliš pompézní.
„Když jsem například přišla do pohřební služby, tak se mě ptali, kde mám pohřební obleček. Samozřejmě jsem žádný neměla, protože moje miminko mělo asi 30 centimetrů,“ vypráví Kábová.
„Mezinárodní tlak je Putinovi už úplně ukradený. Počítal s tím, že lidi začne zatýkat až po pohřbu (Navalného), to je jeho dlouhodobá taktika,“ říká předseda organizace Memorial Česká republika.
Výslechy a zatýkání nejspíš budou pokračovat. Svědčí o tom třeba i výroky proválečných publicistů, kteří například píší, že je potřeba „všechny tyto zrádce zlikvidovat, zavřít nebo vyhodit z práce“.
„Navalnyj nebude zapomenut, ale že by to mělo nějaký bezprostřední důsledky, o tom pochybuji,“ říká Jaroslav Šimov, editor ruské redakce Rádia Svobodná Evropa/ Rádia Svoboda.
Předního kritika Kremlu, který zemřel ve vězení, pohřbili v Moskvě na Borisovském hřbitově, kam se s ním přišly rozloučit tisíce lidí. V souvislosti s pietními akcemi bylo zatčeno nejméně 91 lidí.
„Samozřejmě pro část ruské společnosti, která je protiputinovsky a protiválečně naladěná, je dnešní pohřeb jakýmsi vyjádřením toho, že jsou nespokojeni se stavem země,“ popisuje zpravodaj ČT v Rusku.
Alexej Navalnyj byl v pátek pohřben na Borisovském hřbitově v Moskvě. Před hřbitovem se vytvořila fronta truchlících a policie k jeho hrobu podle ruských médií pouštěla lidi po skupinkách.
Poslední rozloučení s ruským opozičním politikem Alexejem Navalným, který podle ruských úřadů zemřel před dvěma týdny ve věznici, se bude konat v pátek odpoledne v Moskvě, uvedla jeho mluvčí.
„Večer 15. února jsem dostala potvrzení, že jednání jsou v závěrečné fázi. Dne 16. února byl Alexej zabit,“ řekla Pevčichová ve videu. Putin podle ní neunesl představu, že by byl Navalnyj na svobodě.
Navalnyj podle tvrzení vězeňské správy zemřel ve vězeňském zařízení už v pátek 16. února. Rodina se od té doby domáhala jeho těla, aby ho mohla pohřbít.
Komentátoři předpokládají, že Kreml se před prezidentskými volbami, které se uskuteční v půlce března, obává, že by se pohřeb mohl přeměnit v demonstraci proti Putinovu režimu.
Smrt Navalného potvrzuje, že režim nemá žádné hranice. V pátek vznikaly po celém Rusku spontánní pomníky, kam lidé nosili květiny. Více než stovku lidí pak policie zadržela.
Samotný pohřeb proběhl na Olšanských hřbitovech, nad hrobem kázal evangelický farář Jakub S. Trojan. „Věřím, že konal z lásky k životu. Ač zemřel, ještě mluví,“ líčí farář.
K útoku poblíž hřbitova, kde jde pochován íránský generál Solejmání, na kterého Spojené státy v Bagdádu v roce 2020 spáchaly atentát pomocí dronu, se přihlásila teroristická skupina Islámský stát.
Rozloučení s Karlem Schwarzenbergem proběhlo v katedrálesvatého Víta a jeho příznivci si pak ještě ppřipomněli památku někdejšího ministra zahraničí v pražské Lucerně.
Od 12.00 do 17.00 využilo možnosti poklonit se památce zesnulého 2500 lidí. Ti mohli v kostele nechat vzkaz v kondolenční knize nebo na přání zesnulého přispět na obranu Ukrajiny.
Loučení s Karlem Schwanzenbergem vyvrcholí tento pátek na Pražském hradě. Po mši v katedrále sv. Víta budou ostatky odvezeny na Orlík do rodinné hrobky. Akci doplní i program a výstava v Lucerně.