Alexej Navalnyj bude pohřben v pátek odpoledne v Moskvě. Místo pro veřejné rozloučení se nedaří najít
Poslední rozloučení s ruským opozičním politikem Alexejem Navalným, který podle ruských úřadů zemřel před dvěma týdny ve věznici, se bude konat v pátek odpoledne v Moskvě. Uvedla to ve středu Navalného mluvčí Kira Jarmyšová, podle které bude poté kritik Kremlu pohřben na Borisovském hřbitově na jižním okraji ruské metropole.
„Alexejův pohřební obřad bude v chrámu Ikony Matky Boží ve čtvrti Marjino 1. března ve 14.00 (12.00 SEČ). Přijďte včas. Pohřeb se bude konat na Borisovském hřbitově,“ uvedla Jarmyšová.
V úterý oznámila, že se jí a dalším Navalného spolupracovníkům nedaří najít místo pro veřejné rozloučení, přičemž některá místa je podle ní přímo odmítla po zmínce opozičníkova jména.
Víme, proč Navalného zabili právě teď. Měl být součástí výměny vězňů s USA, uvádí mluvčí zesnulého
Číst článek
Pohřeb se měl původně uskutečnit ve čtvrtek, ve stejný den, kdy v parlamentu vystoupí ruský prezident Vladimir Putin s projevem o stavu země, pietní místo se ale nepodařilo sehnat, uvedl dnes ředitel Navalného Fondu boje proti korupci Ivan Ždanov.
„Skutečný důvod je jasný. Kreml ví, že v den rozloučení s Alexejem nebude Putina a jeho poselství nikdo potřebovat,“ napsal na sociálních sítích Ždanov .
Konání pohřbu krátce po oznámení Jarmyšové oznámila i vdova po Navalném Julija, která vystoupila před zákonodárci v Evropském parlamentu.
Agentura Reuters upozornila, že není jasné, jaká opatření ruské úřady v souvislosti s pohřbem Navalného chystají.
Soudě podle předchozích shromáždění opozičníkových podporovatelů je však pravděpodobná silná policejní přítomnost.Bezpečnostní složky patrně rozeženou cokoliv, co by podle jejich názoru příliš připomínalo politickou demonstraci.
Navalnyj podle úřední zprávy zemřel náhle 16. února v trestanecké kolonii na Sibiři. Úřady vydaly tělo jeho matce podle médií až 24. února.
Do té doby ho odmítaly předat s tvrzením, že pokračuje vyšetřování příčin smrti.
Podle Navalného spolupracovníků zástupci vyšetřovacího výboru po Ljudmile Navalné před vydáním pozůstatků jejího syna požadovali, aby souhlasila s tajným pohřbem bez veřejného rozloučení.
Navalnyj byl roky hlavní tváří ruské opozice a hlasitě kritizoval režim ruského prezidenta Vladimira Putina.
Od roku 2021 byl ve vězení, postupně si vyslechl tresty 2,5 roku, devět let a 19 let vězení. Vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet veškeré odpůrce a kritiku.