Ministerstvo obrany ocenilo další účastníky třetího odboje. Mezi nimi třeba Jáchyma Topola
Spisovatel Jáchym Topol, publicista Jan Rejžek nebo Josef Janíček ze skupiny Plastic People of the Universe. Všichni v době komunismu bojovali proti režimu a všichni za to ve středu dostali ocenění od ministerstva obrany. Odznak a pamětní dekret dostalo celkem čtyřicet tři účastníků třetího odboje za jejich činnost. Šlo hlavně o šíření samizdatového tisku nebo účast na protestech.
„To ocenění je pro mě takový doklad, že jsem splnil svou občanskou povinnost,“ říká Radiožurnálu Karol Sidon, jeden z oceněných účastníků třetího odboje. Bývalý vrchní rabín se za totality nejenom podílel na činnosti Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných lidí, ale bojoval i pomocí slov.
Mininsterstvo obrany ocenilo dalších 43 účastníků třetího odboje - mezi nimi třeba Jáchyma Topola, Jana Rejžka nebo Karola Sidona. O tématu natáčela Janetta Roubková
Stejně jako další z oceněných, spisovatel Jáchym Topol: „Je tam špetka studu vůči lidem třeba z 50. letech, kteří se komunismu postavili skutečně se zbraní.“ Topol své ocenění získal hlavně za vydávání a šíření samizdatové literatury. Působení v odboji pro něj prý bylo přirozené.
„Já jsem vyrůstal v prostředí undergroundu. Tohle ghetto bylo veselé, a to že občas StB někoho sebrali nebo zmlátili, to se stalo mně, to se stalo mému kamarádovi a dalším lidem z téhle generace,“ popsal.
Karol Sidon, Jáchym Topol a dalších 41 účastníků odboje ve středu převzali odznak a pamětní dekret na základě zákona z roku 2011. Díky němu je možné oceňovat i účastníky třetího odboje. Ti se v 70. a 80. letech soustředili hlavně na obranu lidských práv a vydávání samizdatové literatury.
„Třetí odboj byl svým způsobem podceňován. Pořád se oceňoval první a druhý odboj a přijetím tohoto zákona se dostal na úroveň těchto dvou odbojů,“ vysvětluje Pavel Kugler z ministerstva obrany.
Za protikomunistickou činnost ministerstvo obrany do dneška ocenilo asi 1400 lidí.