Osvědčení o účasti ve třetím odboji dostane 38 lidí. Třeba i 'Dáša' Vokatá
Ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO předá 38 lidem osvědčení o účasti ve třetím odboji. Jednomu z nich navíc přizná status válečného veterána. Odbojářům už vyplatil stát přes 60 milionů korun. Osvědčení dostanou za činnost proti totalitnímu režimu, třeba za vydávání a distribuci samizdatových materiálů nebo členství v různých protirežimních skupinách. Jednou z odbojářek je i písničkářka Dagmar Vokatá.
„Až se rozejdem, víc se nesejdem, neboť nám brání hranic pruh,“ zní jedna z písní Dagmar Vokaté. Spíš je ale známá jako Dáša Vokatá.
Osvědčení, pamětní dekret ministra obrany a odznak převezme písničkářka za aktivní podporu protirežimních akcí zaměřených na obnovu svobody, demokracie a na oslabení totalitního režimu v tehdejším Československu.
Dlouhodobě se také podílela na šíření samizdatu včetně dokumentů Charty 77 nebo Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS).
Osvědčení o účasti ve třetím odboji dostane od ministerstva obrany 38 lidí. Jsou mezi nimi členové protikomunistických skupin, ale i písničkáři. Více Eliška Malínská
Už dříve ve vysílání Českého rozhlasu řekla, že ji k disentu převedla i sebevražda jejího otce. Rozhodující okamžik byl, když se probírala jeho pozůstalostí.
„Navíc jsem pak ve sklepě našla různé disidentské materiály, o kterých jsem nevěděla, a tak mě to začalo zajímat a vzala jsem ruksak a kytaru a šla jsem hledat lidi, kteří by mi o tom řekli více. Takže jsem jezdila po celé republice stopem, až jsem se potom usadila v severních Čechách v takovém otevřeném domě undergroundu a tam už jsem zůstala,“ vypráví.
Právě v tomto domě se scházeli lidé z někdejší české undergroundové scény. Vokatá se znala i s dalšími disidenty a hudebníky z okruhu kapely The Plastic People of the Universe.
Písničkářka nahrála své první hudební album s názvem Láska v osmdesátých letech. To už vydala v exilu, do kterého ji i s rodinou donutila odejít komunistická Státní bezpečnost. Poznala tam mnoho dalších odpůrců režimu, mezi nimi třeba Karla Kryla.
Zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu začal platit 17. listopadu 2011, v den výročí pádu komunismu v Československu. Za odboj nebo odpor se považuje činnost vykonávaná v období od 25. února 1948 do 17. listopadu 1989, která byla motivována „politickým, náboženským nebo mravním demokratickým přesvědčením“ a zároveň vyvíjena s cílem „odstranit, výrazně oslabit či narušit anebo jinak poškodit komunistickou totalitní moc v Československu a obnovit svobodu a demokracii“. Osvědčení vydává ministerstvo obrany a je spojeno s odměnou 100 tisíc korun, případně dorovnáním důchodu.
„Do svého kláštera v Rohru v Bavorsku, kde se pořádala setkání mládeže, mě pozval opat Anastáz Opasek, který si tam zval různé umělce, dělaly se tam přednášky, a tam už seděl Karel Kryl a usmíval se a hrálo se,“ vzpomíná Dagmar Vokatá.
Po roce 1989 se ale nevrátila do Česka nastálo – její děti měly v Rakousku zázemí. Vokatá byla od začátku 90. let dlouholetou partnerkou básníka Ivana Martina Jirouse. Zmínil ji před lety v cyklu Paměť národa.
„Jak zpívá moje milá Dáša Vokatá: ‚Je mi celkem jedno, kdo mi vládne, jaký režim, já v posteli ležím a s každým jsem zajedno. Různé vlády byly tu, všechny padly jak podťaté na pařezu v úkrytu, počkám si na časy zlaté‘.“
V současnosti vystupuje zpěvačka s hudebním i životním partnerem Oldřichem Kaiserem. Vedle ní získá osvědčení o účasti ve třetím odboji dalších 37 lidí, někteří z nich in memoriam. Potvrzení za odbojovou činnost především na konci 40. let a v 50. letech minulého století tvoří většinu ze všech dosud udělených osvědčení.