Roste skupina obyvatel, která rezignuje na individuální občanskou zodpovědnost a chce být obsluhována státem, říká v pořadu Osobnost Plus historik, filozof a publicista Petr Hlaváček.
„Řekli jsme si, že je škoda, že na horách hornictví v podstatě úplně zaniklo,“ říká předseda hornického spolku Filip Samko v seriálu Narozeni do svobody o inspirativních mladých lidech.
„Mnozí mladí lidé čelí zvýšenému stresu, úzkostem a narůstajícím případům syndromu vyhoření již během studia. Pozitivní je však rostoucí povědomí o duševním zdraví,“ myslí si Karolína Faberová.
Barbora Koritenská se poprvé zabývala Kralovou vilou v Prachaticích ve své diplomové práci. Dnes je spoluzakladatelkou projektu Živá vila, který se snaží o její záchranu. Hrozí jí totiž demolice.
Jaroslava Svobodu zajímalo umění už od malička. Střední škola ho přivedla k haptickým modelům pro nevidomé a tímto způsobem vytvořil například kopii Závišova kříže či bustu Járy Cimrmana.
„Konzistentní práce se vyplatí. Sny si mohu plnit i díky svobodě,“ říká mladý dirigent Joel Hána v rámci seriálu Českého rozhlasu Narozeni do svobody o inspirativních mladých lidech.
„Snažíme se to pořád posouvat dál a dávat městu, regionu a celé zemi něco nazpátek,“ říká Petrus v rozhovoru v rámci seriálu Českého rozhlasu Narozeni do svobody o inspirativních mladých lidech.
„Svoboda pro mě znamená, že jsem měl vůbec možnost odjet z České republiky a studovat ve světě,“ říká Matěj Číp pro iROZHLAS.cz v rámci projektu Narozeni do svobody.
Matěj Pavliš doučuje své vrstevníky češtinu a matematiku, výdělek pak dává neziskovým organizacím. V pouhých sedmnácti letech už získal ocenění Talent kraje Vysočina anebo Dítě Česka 2023.
„Myslím si, že je skvělé, že v dnešní době má ochrana přírody nějakou váhu. Oproti devadesátým letům se tady hodně věcí zlepšilo,“ říká Martin Trávníček pro projekt Narozeni do svobody.
Šestadvacetiletý Tomáš Pavelka (STAN) před šesti lety vstoupil do komunální politiky a o rok později se stal nejmladším starostou v Česku v Mořicích na Prostějovsku.
Podívejte se na přednášku Timothyho Snydera na konferenci Českého rozhlasu Plus a Knihovny Václava Havla Hranice (ne)svobody. Kromě tlumočené verze nabízíme i záznam v originále.
Litevský ministr kultury Simonas Kairys uvádí, že Rusko využívá informace k přesvědčování a ovlivňování veřejného mínění. Litevští státníci tak nahlíží na informace jako na potenciální zbraň.
Čtyřiatřicet let od sametové revoluce se mění postoj k svobodě a k podnikání. Mladá generace touží po větším životním balancu. O negativech a pozitivech tohoto jevu hovoří ekonom Radek Špicar.
Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro Festival svobody. „Svoboda projevu či svoboda volit je pro lidi důležitější než svoboda cestovat či vlastnit majetek,“ shrnul výsledky Jan Gregar.
Svoboda na internetu se snižuje. Podle zprávy organizace Freedom House používají vlády AI ke zdokonalování online cenzury. Automatizované systémy dokážou hledat nesouhlas na sociálních sítích.
„Mou vizí je, aby rezonovala témata, která jsou pro nás klíčová,“ říká nový ředitel české pobočky Amnesty International Pavel Gruber, bývalý šéf Lékařů bez hranic.
„Spolupracoval jsem s ústavními soudci a působil jsem jako pedagog i manažer. Myslím, že právě to mohlo senátory přesvědčit,“ říká Svatoň. Čeká na jmenování ústavním soudcem.
Hra z fantazijního středověkého světa byla na tamním trhu k dispozici od roku 2008. Podle americké strany zůstanou profily hráčů uložené pro případné spuštění po urovnání sporu v budoucnu.
Za naši a vaši svobodu – to bylo jedno z hesel, pod kterým osm sovětských občanů 25. srpna 1968 protestovalo proti okupaci Československa. Jeden z nich, Viktor Fajnberg, v pondělí zemřel.
„Odvaha Čechů a Slováků mě v roce 1989 inspirovala. Vidím naději, že se to může stát i u nás,“ říká v rozhovoru hongkongský aktivista Samuel Chu, který vystoupil 17. listopadu na Václavském náměstí.
Žijeme v éře, která po dekádách liberalismu a neoliberalismu, individualismu a hédonismu, obrací směr k posilování státu, už jen kvůli nebezpečím globalizace.
Za svůj druhý hraný snímek si z festivalu v Locarnu Tereza Nvotová přivezla cenu za nejlepší film. Hlavní hrdinka se vrací do malé slovenské vesnice a snaží najít odpuštění a vnitřní svobodu.
Minisérie Jitřní záře hledá odpověď na otázku, kde končí osobní svoboda jednotlivce, zejména když se mu narodí dítě. „Občas mi teď píšou ženy-maminky, že je příběh vzal. Toho si vážím,“ říká Bučková.