Internetová svoboda ve světě již třináctým rokem klesá. Online cenzuře pomáhá umělá inteligence
Úroveň internetové svobody se globálně snížila už třináctý rok v řadě. Uvádí to zpráva americké neziskové organizace Freedom House. Mnoho zemí letos drasticky omezilo svobodu internetu pro své občany. Čína se už po deváté umístila na posledním místě. K omezování svobody vlády často zneužívají i umělou inteligenci.
Státy omezují svobodu na internetu různými způsoby - může to být třeba blokace některých webových stránek nebo sociálních sítí. Freedom House hodnotí stav svobody internetu v 70 zemích prostřednictvím komplexní metodiky - zkoumají různé překážky v přístupu, omezení obsahu a porušování uživatelských práv.
Rekordní počet 41 vlád letos přistoupil k blokování webových stránek s náboženským, sociálním a politickým obsahem - obsah chráněný mezinárodními zákony o lidských právech. Zpráva mimo jiné uvádí i to, že častější jsou celosvětově také útoky na svobodu slova.
V 55 ze 70 hodnocených zemí se lidé setkali s právními postihy za své projevy na internetu, což je rekordní počet. Ve 41 zemích byli lidé napadeni nebo zabiti v důsledku toho, co napsali na internetu. K nejzávažnějším případům došlo v Myanmaru a Íránu, jejichž autoritářské režimy vynesly rozsudky smrti nad lidmi odsouzenými za trestné činy související s vyjadřováním na internetu.
V Bělorusku a Nikaragui, kde se ochrana svobody internetu během sledovaného období prudce snížila, byli lidé za projevy na internetu odsouzeni k drakonickým trestům odnětí svobody, což je hlavní taktika, kterou používají dlouholetí diktátoři těchto zemí Alexandr Lukašenko a Daniel Ortega ve snaze udržet si moc.
Zneužívání AI
Umělá inteligence je ústředním tématem celé zprávy, ostatně je uvedená i v jejím názvu: Represivní síla umělé inteligence. Ačkoliv umělá inteligence může enormně pomoci například vědě a výzkumu, je bohužel i snadno zneužitelná. Automatizované systémy umožnily vládám provádět přesnější a jemnější formy online cenzury.
Dodavatelé dezinformací využívají obrázky, zvuk a text generované umělou inteligencí, díky čemuž je skutečnost snadněji zkreslitelná. Sofistikované sledovací systémy zase dokážou rychle vyhledávat třeba na sociálních sítích známky nesouhlasu a umožňují také snazší identifikaci protivládních demontrantů na různých protestech.
Zdravotní aplikace získávají velmi citlivá data, mohou nabádat i k sebevraždě, varuje právnička
Číst článek
Turecko zaznamenalo jeden z nejrychlejších poklesů svobody internetu. Největší pokles ale Freedom House sledoval v už zmíněném Íránu. Úřady tam vypnuly mnohé internetové služby, zablokovaly komunikační aplikace, jako je WhatsApp, nebo sociální sítě, třeba Instagram. Snaží se tak potlačit protivládní protesty.
Zpráva Freedom House se týkala také některých zemí střední a jihovýchodní Evropy. Třeba v Maďarsku nebo Srbsku je svoboda internetu podle studie relativně vysoká, autoři zprávy ale upozorňují, že vlády obou těchto zemí pokračují v upevnování kontroly nad telekomunikačním a mediálním prostředím.