Už žádná střídavá nebo výlučná péče o děti. Stát chce zrušit zažité termíny, které se používají například po rozvodech. Soudy mají určit, kdo a ve které dny se bude o dítě starat.
,Stěhování‘ od jednoho rodiče ke druhému je pro děti věc komplikující. Přesto ale říkají, že to, co je pro ně důležitější, je udržet vztah s oběma rodiči,“ popisuje Petr Fučík.
To, že děti po rozvodu skoro automaticky zůstanou u matky, už v Česku neplatí. Soudy čím dál častěji volí střídavou nebo společnou péči, kdy se o děti starají oba rodiče.
Vláda u příspěvku na dítě úplně nevyjasnila, jak to s ním je v případě střídavé péče, všímá si Deník N. Tématem pro E15 je pak odchod světových značek z Česka. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Soudy nařizují po rozvodu rodičů stále častěji rozšířenou péči o děti, píší páteční Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Ve čtvrtém díle projektu finanční poradna bude řeč o rodičích samoživitelích. Ti se v této nelehké době totiž často ocitají v patové situaci. Odpovídala expertka z Člověka v tísni Kateřina Bodanská.
Sociální demokracie přemýšlí nad zdaněním práce robotů, vlivem automatizace podle strany v nejbližších letech zanikne až 200 tisíc, píší Hospodářské noviny. Více v pravidelném výběru z médií.
Francouzskou filmovou cenu César pro nejlepší film získalo drama Střídavá péče režiséra Xaviera Legranda. Snímek obdržel i další tři ocenění, a to za nejlepší herečku, původní scénář a střih.
Ústavní soud zamítl stížnost muže, který po rozvodu požadoval svěření dětí do střídavé péče. Soudy nižších instancí podle něj správně zohlednily i vzdálenost, kterou musí muž za dětmi překonávat.
Ve střídavé péči je v Česku stále víc dětí. Zatímco před čtyřmi lety soudy svěřovaly oběma rodičům po rozvodu naráz potomky jen v pěti procentech případů, teď už je to dvojnásobek - každé desáté dítě.
Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti matky a kvůli specifickým okolnostem zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem o střídavé péči. Podle ÚS se odvolací soud řádně nezabýval otázkou, jaký může mít režim střídavé péče v tomto konkrétním případě dopad na psychický vývoj dítěte. Znovu nyní rozhodne liberecká pobočka krajského soudu.
Ústavní soud dnes zrušil devítitisícovou pokutu pro ženu, která nepředávala otci syna do střídavé péče ve stanovených termínech. Žena se hájila tím, že to bylo synovo rozhodnutí a že jeho kontaktům s otcem nijak nebránila. Podle ústavních soudců je vyloučeno, aby některý z rodičů nutil dítě k plnění povinnosti všemi prostředky.
Otec, který se marně domáhal střídavé péče o své děti, našel zastání u Ústavního soudu. V době, kdy se rozváděl se svojí manželkou, žil v Anglii. Soud proto svěřil děti do péče matky. Předloni se ale muž přestěhoval zpátky do Česka, justice přesto děti ponechala v péči matky.
Střídavou péči o děti nařizují české soudy rozvedeným rodičům spíše výjimečně. Podle Ústavního soudu (ÚS) je ale v zájmu dítěte, aby bylo vychováváno oběma rodiči. Ústavní soudci, kteří dnes řešili dva konkrétní spory, rozhodli, že soudy by se měly ke střídavé péči přiklánět ve všech případech, kdy jsou oba rodiče způsobilí starat se o děti a projeví o to zájem.
Ústavní soud se postavil proti střídavé výchově dvou osmiletých dětí v Česku a na Novém Zélandu. Soudci vyhověli stížnosti otce, který s předáváním dvojčat v pravidelném půlročním intervalu nesouhlasil.
Ústavní soud se bude zabývat neobvyklým případem střídavé péče. K projednání dostal případ otce, jehož děti by měly žít střídavě půl roku u něj v Česku a půl roku u matky na Novém Zélandu.
Už dva roky znají slovenské zákony pojem střídavá péče. Podle soudních rozhodnutí to tak ale rozhodně nevypadá. Soudy se drží tradičního pohledu, že dítě patří k matce. Příznivci střídavé péče to považují za nehoráznost. A nechtějí se s tím smířit. Zvyk je ale železná košile, kterou soudy svlékají jen těžko.
Senátoři odmítli poslanecký návrh požadující častější ukládání dětí do střídavé péče. Poslanecká sněmovna teď pro přehlasování rozhodnutí senátu potřebuje 101 hlas.
Výbor pro práva dítěte odmítl návrh novely zákona o rodině. Ten počítá s tím, že by soud častěji svěřoval děti po rozvodu do střídavé péče. Podle výboru novela ve svém důsledku upřednostňuje práva rodičů před právy dětí.
Poslanci poslali do dalšího projednávaní novelu zákona o rodině, která posiluje institut střídavé péče o dítě po rozvodu rodičů. Novela ale bude čelit hlasování o zamítnutí. Řadu výhrad k němu mají totiž poslanci napříč politickým spektrem. Nejčastěji poukazují na to, že dítě by muselo měnit domov a v některých případech i školu.
Soudy by mohly rozvádějícím se rodičům častěji nařizovat střídavou péči o děti. Počítá s tím novela zákona o rodině, kterou odpoledne ve druhém čtení projednají poslanci.