Ústavní soud bude řešit střídavou péči u dětí, které mají žít na dvou kontinentech
Ústavní soud se bude zabývat neobvyklým případem střídavé péče. K projednání dostal případ otce, jehož děti by měly žít střídavě půl roku u něj v Česku a půl roku u matky na Novém Zélandu.
Dvě děti žijí po rozvodu rodičů ve střídavé péči. Týden jsou u matky, týden u otce. Jenže matka teď chce, aby soud svěřil děti jí a otec aby platil výživné. Našla si totiž nového partnera, který žije na Novém Zélandu a ona by chtěla s dětmi žít tam.
Soud nejprve svěřil děti otci. Odvolací soud ale rozhodl jinak - děti budou žít půl roku v Česku a půl roku na Novém Zélandu. Otec dětí ale považuje verdikt za porušení základních práv svých i dětí.
Rodinná psychoterapeutka Hana Imlaufová byla hostem Ranního interview Radiožurnálu
Že takový model není pro dítě nejvhodnější, tvrdí i rodinná psychoterapeutka Hana Imlaufová. Každé dítě podle ní potřebuje jasný pocit domova. A to by v tomto případě nemělo.
„Pokud bude dítě v pravidelném kontaktu s rodičem na druhé polokouli, bude mít možnost k němu jet na prázdniny nebo mít možnost se s ním setkat v průběhu roku, tak je to lepší varianta, než žít půlku roku na jedné straně planety a půlku na druhé.“
Velkým problémem by podle psychoterapeutky byla i docházky do školy. Každého půl roku by dítě docházelo do jiné školy, která je nastavená úplně jinak, v jiné kultuře a mluví se v ní jiným jazykem.