Ne vždy je střídavá péče v nejlepším zájmu dítěte, připustil Ústavní soud

Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti matky a kvůli specifickým okolnostem zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem o střídavé péči. Podle ÚS se odvolací soud řádně nezabýval otázkou, jaký může mít režim střídavé péče v tomto konkrétním případě dopad na psychický vývoj dítěte. Znovu nyní rozhodne liberecká pobočka krajského soudu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud. Ilustrační foto.

Ústavní soud. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Stěžovatelka je matkou nezletilé dcery, která byla rozsudkem okresního soudu v roce 2012 původně svěřena do její výchovy, odvolací soud ale stanovil střídavou péči. Proti tomu se matka bránila ústavní stížností, kterou ale v roce 2014 ÚS odmítl.

Poté matka požádala o změnu a okresní soud dceru znovu svěřil do její péče. Odvolací instance pak ale zase verdikt změnila na péči společnou. Matka podala druhou ústavní stížnost. Tady už Ústavní soud dospěl k závěru, že je důvodná.

Podle ÚS se odvolací soud řádně nezabýval otázkou, jaký může mít režim střídavé péče a docházka do dvou základních škol (vzdálených od sebe 300 km) dopad na psychický vývoj nezletilé a dostatečným způsobem nezohlednil závěry znalkyně, pedagogicko-psychologické poradny ani zprávy ze základní školy.

„Není dostačujícím zjištění, že nezletilá režim střídavé péče a docházku do dvou základních škol zvládla. Je třeba zkoumat, jaký má tento režim vliv na její soukromý život, zda nezletilá prožije šťastné a spokojené dětství či zda má možnost stýkat se se svými vrstevníky a být součástí kolektivu,“ uvádí ÚS v nálezu.

Připomíná, že podle znalkyně není střídavá péče realizovaná za stávajících podmínek v zájmu nezletilé. „Neboť tlak, kterému nyní nezletilá čelí, ji nepřiměřeně zatěžuje a poškozuje ve vývoji, nezletilá cítí vysoký podíl odpovědnosti za fungování střídavé péče, úzkostně se snaží uspět a vyhovět očekávání dospělých osob a nikoho nezklamat,“ píše se ve zprávě.

Při dalším rozhodování o případné změně výchovných poměrů budou podle ÚS soudy povinny zabývat se všemi výše naznačenými otázkami a zohlednit též aktuální psychický stav nezletilé.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme