Většina příspěvků na péči se od pondělí zvyšuje. Zvyšuje se také minimální odkládaná částka na penzijní připojištění pro získání státního příspěvku. A firmy musí evidovat pracovníky na DPP.
Maximální státní příspěvek se od léta zvyšuje z 230 na 340 korun. Současně s tím se roste i částka, kterou musí klient měsíčně spořit, aby na to dosáhl. Místo 1000 korun to bude nově 1700 korun.
Zrušení příspěvku na penzijní připojištění postihne podle Asociace penzijních společností asi milion spořicích penzistů, kteří kvůli tomu i se zhruba 150 miliardami korun odejdou ze systému.
Obavy mají lidé podle průzkumu agentury Ipsos i z toho, že naletí s investicemi podvodníkům. Téměř polovina obyvatel se totiž už setkala s nabídkou investice, která se jim zdála podvodná.
„Je třeba zásadně vycházet z principu solidarity a subsidiarity. Nejdřív se má senior o sebe postarat sám, dále jeho nejbližší sociální okolí. Pak teprve veřejnost,“ vypočítává ekonom Jaroslav Šetek
„Státní penzijní fond bude mít stejné podmínky jako ostatní. Nic to nezmění,“ říká v pořadu Peníze a vliv šéfka Asociaci pro kapitálový trh Jana Brodani.
Navrátil uvádí, že jen 4 procenta lidí v předdůchodovém věku mají dva miliony naspořeny. „Když se ale podíváme na čtyřicátníky, tak vidíme, že ten podíl už vypadá relativně dobře,“ říká.
Některé domácnosti šetřit nemohou, protože jim zkrátka na uspoření peníze nezbývají. Finanční rezervu si vůbec nemůže tvořit devět procent respondentů.
Systém stavebního spoření je podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) nyní neefektivní a neplní svou původní funkci. „Je to už spíše jen zvykový způsob spoření,“ zhodnotil Bartoš.
„Často musejí sahat do rezerv či jsou nuceni hledat pomoc jinde, například půjčkami od blízkých. Důvodem je inflace s tím, že se její nárůst nedostatečně odrážel v růstu mezd,“ říká Eliška Dvořáková.
Až 40 procent Čechů plánuje letos v létě vynechat z finančních důvodů dovolenou v zahraničí, píše o tom Mf Dnes. Stejnou, nebo dražší dovolenou než loni si bude moct dovolit jen asi třetina Čechů.
Vláda chystá změny v penzijním připojištění. Kdo si šetří málo, tomu sníží příspěvek. Tak zní titulek otvíráku úterních Hospodářských novin. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Některé firmy kritizují příspěvek na proplácení energií, píše deník E15. A vláda podle Lidových novin plánuje změnu ve státním příspěvku na penzijní spoření. Více se ve výběru z médií Radiožurnálu.
„Jsme připraveni diskutovat o tom, jak systém dále rozvíjet, ale určitě ne k tomu, abychom ho zničili,“ upozorňuje Michael Pupala, generální ředitel stavební spořitelny Modrá pyramida.
Kolik by si Češi měli vydělat, aby měli mimo jiné na jídlo, bydlení, oblečení a mohli i spořit? Minimální částku zveřejnil tým sociologů, ekonomů a dalších nezávislých expertů.
Za celý loňský rok stavební spořitelny poskytly úvěry za rekordních 113,4 miliardy korun, což byl meziroční nárůst o 66 procent. Zájem o nové smlouvy o stavebním spoření loni mírně stoupl na 520 387.
Pro letošní rok počítá Šedivý u úvěrů s návratem k normálu, kdy by objem nově poskytnutých půjček mohl klesnout o třetinu na zhruba 80 miliard korun, tedy na druhý nejlepší výsledek po loňském roku.
Hospodářské noviny informují o snaze Prahy regulovat krátkodobé nájmy. Deník E15 píše, že TV Šlágr prodává svým divákům pochybné akcie. Více se dočtete ve výběru z médií, sestaveném Radiožurnálem.
V úterním tisku se dočtete, co s naspořenými penězi, které si Češi našetřili během pandemie, popisuje Deník N. A pandemie covidu odstřihla děti od logopedů, píše Deník. Více ve výběru z médií.
Průměrný měsíční příspěvek účastníka penzijního připojištění se snížil o 13 korun na 741 korun. Průměrný měsíční příspěvek účastníka doplňkového penzijního spoření klesl o 14 korun na 798 korun.
Platily by pro ně stejné podmínky jako pro penzijní fondy nebo životní pojištění. Vznikl by nový produkt spoření, zvaný účet dlouhodobých investic, který by nabízely banky.