Zájem o stavební spoření byl v loňském roce rekordní. Spořitelny poskytly úvěry za 113,4 miliardy korun
Stavební spořitelny loni poskytly úvěry za rekordních 113,4 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 66 procent. Zájem o nové smlouvy o stavebním spoření loni mírně stoupl na 520 387. Vyplývá to z údajů všech pěti tuzemských spořitelen, které má ČTK k dispozici.
Za růstem je podle Asociace českých stavebních spořitelen vývoj na trhu nemovitostí, které se postupem let staly populárním a osvědčeným nástrojem v boji proti inflaci i zdrojem výnosnosti investic. Rovněž růst úrokových sazeb a cen stavebních prací a materiálu uspíšil podle asociace rozhodnutí řady lidí rekonstruovat nebo si pořídit nemovitost.
„Stavební spořitelny navíc v prostředí růstu sazeb nabízely v určitých měsících roku o něco nižší úrokové sazby než klasické banky,“ řekl ČTK tajemník asociace Jiří Šedivý. Upozornil, že stavební spořitelny dosud za jakýkoliv rok neposkytly úvěry ani v hodnotě 80 miliard korun.
Předsedkyně Národní rozpočtové rady: Mimořádné zvýšení důchodů bude nákladnější a přijde dříve
Číst článek
Pro letošní rok počítá Šedivý u úvěrů s návratem k normálu, kdy by objem nově poskytnutých půjček mohl klesnout o třetinu na zhruba 80 miliard korun, tedy na stále druhý nejlepší výsledek po loňském rekordním roku.
„V posledních měsících však také pozorujeme růst zájmu o spořicí smlouvy. Tento trend, jakkoliv je spíš mírný, pravděpodobně setrvá i nadále a počet smluv uzavřených v roce 2022 by měl meziročně vzrůst zhruba o deset procent,“ uvedl Šedivý.
Ze statistik dále vyplývá, že loni výrazně stoupla celková cílová částka u nově uzavřených smluv, a to o 66 procent na 376,6 miliardy korun. Cílová částka vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení.
Koruna je k euru nejsilnější za deset let, polepšila si i vůči dolaru
Číst článek
Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisejí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.
Předloni podle srovnatelných dat poskytly stavební spořitelny úvěry za 68,3 miliardy korun, což byl meziroční nárůst o 35 procent. Naopak zájem o nové smlouvy o stavebním spoření předloni klesl o pět procent na 519 696 smluv.