Originály Rychlých šípů jsou vystavené v Muzeu literatury. Znovu je také najdete v trafikách. Podle historika Romana Šantory mohou knihy Jaroslava Foglara sloužit jako mezigenerační most.
Kolem jeho děl v brněnských ulicích chodí denně tisíce lidí. Většina už v nich pozná rukopis streetartového umělce TIMA. Jen málokdo ale ví, kdo to doopravdy je.
Stejně jako Foglarovy knihy, které nejen že vycházejí, ale najde se i mezi současnými spisovateli dost těch, kteří na ně navazují, inspirují se, nebo dokonce píší jejich přímá pokračování.
Nakladatelství Albatros začalo vydávat nové sešity dobrodružství Rychlých šípů. K původním příběhům přibudou letos vždy dva nové komiksy od současných autorů.
Hra, které se mohou zúčastnit jednotlivci i skupiny, provede účastníky po 17 místech v Praze, kde je budou čekat úkoly. Hrací plán je k zakoupení v pokladně v Domě U Zlatého prstenu a stojí 50 korun.
Foglar tehdy dvanáctiletého Hojera požádal, aby komiksovému hrdinovi propůjčil jméno. „Jestřáb povídá: ‚Neboj se, Jindro, ta postava ti nikdy hanbu dělat nebude',“ popsal Hojer.
„Jindra Hojer měl tolik zážitků, že bylo škoda to dát do jedné knížky,“ řekl nakladatel Lukáš Zeman. Hojer napsal knihu na psacím stroji, stejně jako tu předešlou.
Jindřich Hojer, který propůjčil jméno komiksovému hrdinovi Jaroslava Foglara, letos oslaví 95. narozeniny. Žije v Pardubicích a píše knihy - vzpomínky z cest a Záhadné hlavolamy pro chytré hlavičky.
Spisovatel Jaroslav Foglar, autor kultovních skautských příběhů o Rychlých šípech a Hoších od Bobří řeky, má od loňského roku muzeum v prostorách hradu Ledeč nad Sázavou.
Začíná svátek všech milovníků literatury - největší knižní veletrh u nás - Svět knihy. Každý rok patří místo čestného hosta jednomu státu - letos je to Izrael, odkud přijedou ti nejslavnější autoři.
Tramping se změnil. Ale existuje dál. I to v rozhovoru s Lucií Výbornou říká trampská a country legenda – a mimo jiné i druhý kreslíř slavných Rychlých šípů –
Marko Čermák.
Tradičně vyprodané Slovácké divadlo v Uherském Hradišti vidělo večer čtyřstou reprízu komedie Rychlé šípy. Hrají ji tam už čtrnáct let a je historicky nejúspěšnější inscenací místní scény.
3:24
|Veronika Sedláčková, Klára Bílá, krw, kap|Výtvarné umění
Přesně 17. prosince 1938 se v časopise Mladý hlasatel poprvé objevili komiksoví hrdinové Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhům Rychlých šípů z pera Jaroslava Foglara propadly stovky dětí.
Hledáme Rychlé šípy. To je název soutěže, do které se letos poprvé můžou zapojit také Brňané. A to při příležitosti 75. výročí prvního vydání komiksu s Rychlými šípy v časopisu Mladý hlasatel. Sdružení přátel Jaroslava Foglara ukryla hrdiny populárního komiksu do brněnských ulic. Na své objevení čekají do půlky prosince.