Výzkumníci z Brna zkoumají, jestli jídlo z rozvozu může obsahovat nebezpečné bakterie. Ty se v pokrmu množí, když jeho teplota klesne pod 60 stupňů Celsia. Strávníkům mohou způsobit zažívací potíže.
„Míchají se tady dvě věci – jedna je vyrobené jídlo a druhá věc je doprava. My jsme dopravu vyčlenili a spojili se s firmou Liftago, která jídla rozváží za 120 až 140 korun,“ vysvětluje Pohlreich.
Rozvoz jídla i nápojů nebo také jejich prodej ve výdejních okénkách pro podniky představuje jen zlomek obvyklých tržeb. Pomáhá jim ale překonat současná omezení.
Zatímco jedni bojují o přežití, těm druhým se daří lépe než kdykoli v minulosti. Řeč je o firmách, které rozvážejí jídlo z restaurací až do domu nebo kanceláře. Zaplaceno navíc dostávají hned dvakrát.
I letošní březen strávit na prestižním etapovém závodě dvojic Cape Epic, který v roce 2014 vyhrál. Jenže pandemie koronaviru jeho ani žádného jiného bikera na start v JAR nepustila.
Někdy i dlouhé minuty čekají lidé ve virtuálních frontách při nákupu potravin online. Hlavním důvodem je enormní zájem o nakupování jídla přes síť. A to kvůli pandemii nemoci Covid-19.
Vybrat si potraviny, drogerii nebo potřeby pro domácí zvířata přes internet a nechat si zboží přivézt až domů. Takto nakupuje čím dál víc lidí v Česku.
Od úterý musí pracovníci technických služeb ve městech hlídat, aby namrzlé chodníky neklouzaly. V Česku totiž začíná režim zimní údržby. V Pelhřimově na Vysočině ale rozvážejí speciální posyp i lidem. Zájemci ho dostávají zadarmo. K bytovým i rodinným domům dopravili pracovníci technických služeb jen za pondělí na sto pytlů.