Islámský stát obsadil město Rakka v roce 2014 a začal ho rabovat. Když radikálové začali obsazovat město, zaměstnanci muzea začali sbírku vyvážet a artefakty ukrývat.
Šamíma Begumová se dostala do Sýrie v únoru 2015. Nyní ji v syrském uprchlickém táboře vypátrali novináři britského listu The Times. „Teď se jen chci vrátit zpátky do Británie,“ řekla.
Při loňských náletech mezinárodní koalice na syrské město Rakka mohlo být porušeno mezinárodní právo, protože se bral malý ohled na civilisty. Tvrdí to lidskoprávní organizace Amnesty International.
Arabsko-kurdské milice SDF dobyly z rukou bojovníků teroristické organizace Islámský stát město Rakka, které dříve sloužilo jako hlavní bašta islamistů v Sýrii
Syrští povstalci dobyli město Rakka. Část bojovníků takzvaného Islámského státu odešla z města. Podle egyptského analytika Tárika Osmána ale porážka neznamená, že ve světě radikální islamismus slábne.
Syrské demokratické síly pronikly do historického centra Rakky. Informovala o tom mezinárodní koalice vedená Spojené státy, která arabsko-kurdské milice podporuje.
Tři sta civilních obětí si od března vyžádaly nálety mezinárodní koalice na syrskou Rakku. Spočítali to vyšetřovatelé OSN na základě výpovědí přeživších a pozůstalých.
Boj s Islámským státem se dostává do hlavního města teroristické organizace. Syrské jednotky vstoupily do čtvrti na západě Rakky. Proslýchá se také, že zemřel vůdce IS, organizace zprávu nepotvrdila.
Arabsko-kurdské povstalecké jednotky v Sýrii zahájily s podporou Spojených států útok na město Rakka, poslední významnou baštu teroristického hnutí Islámský stát v Sýrii.
Po dlouhých týdnech bojů ztratili ozbrojenci tzv. Islámského státu největší přehradu na Eufratu v Sýrii. Vodní dílo Tabka dobyly Syrské demokratické síly, podporované Spojenými státy.
Syrské demokratické síly (SDF) vybojovaly v neděli nad islamisty strategické vojenské letiště poblíž města Tabka na severu Sýrie. S odvoláním na SDF o tom informovala agentura Reuters. SDF jsou koalicí kurdských a arabských milicí podporovaných Spojenými státy. Od pátku se snaží převzít kontrolu i nad městem a přehradou Tabka, které podle Islámského státu (IS) hrozí kolaps. Protržení největší přehrady na řece Eufrat bezprostředně nehrozí. Podle některých informací to po zhlédnutí videozáběrů potvrdili technici, kteří dříve na hrázi pracovali. Dílo prý ale vyžaduje velmi rychlé opravy.
Nejméně 33 civilistů zemřelo v úterý při náletu na oblast nedaleko východosyrského města Rakka, které mají v držení radikálové z organizace Islámský stát (IS). Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) jsou oběťmi uprchlíci a útok má na svědomí zřejmě mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy, která v Sýrii bojuje proti IS.
Německá policie ve středu zatkla muže podezřelého z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Sýrii. Podle magazínu Spiegel se 35letý Syřan v roce 2013 podílel na masakru 36 lidí poblíž města Tabka, které leží asi 50 kilometrů západně od Rakky.
Mezinárodní koalice podporovaná Spojenými státy v sobotu zahájila novou fázi své vojenské operace u severosyrské Rakky. Hodlá dokončit úplné obklíčení tohoto třistatisícového města, které je hlavním stanem radikálů z organizace Islámský stát v Sýrii. Informovala o tom agentura Reuters. Boje proti IS v provincii Rakka začaly loni.
Arabsko-kurdské síly v Sýrii, které mají podporu západních spojenců v čele s USA, v neděli zahájily ofenzivu na město Rakka, které je jednou z hlavních bašt Islámského státu. Sdělilo to vedení opozičních Demokratických sil Sýrie (SDF), které v Sýrii bojují proti džihádistům i vládním jednotkám.
Turecko je prý připraveno pomoci Spojeným státům dobýt syrskou Rakku ovládanou tzv. Islámským státem. Řekl to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po návratu ze summitu G20 v čínském Chang-čou. Tam se mimo jiné setkal s americkým prezidentem Barackem Obamou. Navrhl mu prý, aby se kvůli podrobnostem plánované ofenzivy setkali zástupci turecké a americké armády. Washington Erdoganovo vyjádření zatím nijak nekomentoval.
Jedna z dívek, které opustily svůj domov v britském městě Bethnal Green loni v zimě, aby se přidaly k takzvanému Islámskému státu, zemřela. O život měla přijít během ruských leteckých útoků v Sýrii dříve v tomto roce. Její smrt potvrdil advokát rodiny. Dívka se prý chtěla vrátit zpět do Velké Británie.
Poblíž syrského města Rakka začala ofenziva proti islamistickým povstalcům. Jednotky podporované koalicí vedenou Spojenými státy shromáždily tisíce bojovníků a zahájily rozsáhlý útok na islamistické jednotky severně od města. Zprávy o bojích přinesla například televize Al-Džazíra nebo britská BBC.