Útok na poslední baštu Islámského státu Rakku. Kurdy a syrské povstalce podporují Američané
Arabsko-kurdské povstalecké jednotky v Sýrii zahájily s podporou Spojených států útok na město Rakka, poslední významnou baštu teroristického hnutí Islámský stát (IS) v Sýrii. Podle velitele koaličních jednotek, amerického generálporučíka Steva Townsenda bude ale bitva o Rakku "dlouhá a obtížná", zasadí však IS rozhodující úder.
"Pro IS bude těžké přesvědčovat nové rekruty, když ztrácí svá dvě hlavní města v Iráku a v Sýrii," uvedl Townsend s odkazem i na rozhodující boje v iráckém Mosulu, kde se podle něj blíží znovudobytí celého města z rukou IS. Generál nicméně upozornil, že i po obsazení Mosulu a Rakky očekává ještě těžké boje. "Tato koalice je ale silná a odhodlaná zcela vymýtit IS z Iráku a ze Sýrie," dodal.
Americký generál připomněl i teroristický útok v britském Manchesteru z minulého měsíce, při němž zemřelo 22 lidí a přes sto dalších bylo zraněno. "Všichni víme o hrůzném útoku v Manchesteru... IS ohrožuje všechny naše národy, nejen Irák a Sýrii, ale také naši vlast," dodal Townsend.
'Stojíme při sobě,' vzkazují obyvatelé Londýna. K útoku se přihlásil Islámský stát
Číst článek
Zahájení ofenzivy v Rakce v úterý oznámil i mluvčí Syrských demokratických sil (SDF) Talál Sillo. Podle něj zahájily arabsko-kurdské jednotky SDF s podporou mezinárodní koalice ofenzivu v úterý ráno, a to ze severu, západu a východu.
Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) už dříve uvedla, že povstalecké jednotky zaútočily na vojenskou základnu na severním předměstí Rakky a zároveň na čtvrť Mašlab na východním okraji města.
Ofenzivu proti IS v oblasti Rakka zahájila SDF spolu s mezinárodní koalicí loni v listopadu. Koncem února vstoupili povstalci do provincie Dajr az-Zaur, v níž Rakka leží. Minulý týden se jim podařilo dostat až k severním a východním branám Rakky, kterou obklíčili ze severu, východu a západu.
Bez podpory Ruska
Kurdské milice YPG, které jsou součástí SDF, informovaly o bezprostředních přípravách na útok už v sobotu. O den později Turecko, které se na operaci nepodílí kvůli svým sporům s kurdskými povstalci, oznámilo, že ofenziva již začala.
Americká armáda se na pozemním útoku na Rakku přímo nepodílí. Povstalce ale zásobuje zbraněmi, zajišťuje jim podle potřeby logistické zázemí a hlavně je se svými regionálními spojenci podporuje vojenským letectvem.
Na operaci se nepodílí Rusko ani síly vládnoucího režimu syrského prezidenta Bašára Asada, které se soustřeďují na rozšíření území kontrolovaného v provincii Aleppo na severu země.