Letošní americké prezidentské volby jsou podle pohlaví rozdělenější, než bývá zvykem, hlavně mezi mladými lidmi. Za Harrisovou u mužů agituje Obama, pro Trumpa si Hulk Hogan na pódiu strhává tričko.
„Sportovní výkon je determinovaný více faktory než testosteronem,“ nesouhlasí sociolog Zdeněk Sloboda. „Stanovení pravidel a transparentní testování by situaci zlepšilo,“ říká lékař Dalibor Pastucha.
Ústavní soud se věcí zabýval v souvislosti s případem trans muže, který se narodil jako žena. Matrika zamítla jeho žádost na úřední změnu pohlaví, protože nepodstoupil chirurgický zákrok.
Zákon, o kterém v pátek jednají spolkoví poslanci, zdůrazňuje, že nikdo kromě dané osoby nesměl říct, zda měla dříve jiné pohlaví, než jaké má v aktuálních dokladech. Platí to i pro příbuzné.
„Mnozí rodiče vyrostli v dobách, kdy byla homosexualita na mezinárodním seznamu nemocí, je jasné, že je to pro ně obtížné,“ vysvětluje si Štiplová, proč má část společnosti stále předsudky.
Spirit Awards se příští rok budou udílet 4. března, týden před oscarovým ceremoniálem. Herecké výkony se budou oceňovat v kategoriích za hlavní a vedlejší roli.
Podle pohlaví určeného z rodného čísla se řídí státní i firemní systémy, v případě trans lidí ale často neodpovídá tomu, jak je vnímá veřejnost i oni sami.
Nejlepšího hodnocení se dočkalo znovu Švédsko a Dánsko, na konci žebříčku jsou Řecko a Maďarsko. Česko je šesté od konce a jeho zlepšení od roku 2010 patří k nejnižším v Evropské unii.
Fifkové se nelíbí, jak se z transgenderu dnes stalo veřejné a často probírané téma. „Moc velkou radost z toho nemám, ani nevím, čím si to zasloužilo, protože se to týká opravdu minoritní skupiny.“
Požadavek na delší pauzy v práci kvůli nošení roušek, petice za zrušení kolonky pohlaví ve studentském elektronickém indexu a stoupající počet vlků v Česku, to jsou témata čtvrtečního denního tisku.
Německý parlament schválil zákon, který uznává třetí pohlaví. Intersexuální lidé, u kterých není možné jasně stanovit, zda jsou ženou nebo mužem, si tak budou moci zažádat o úpravu úředních matrik.
Hledáme ženu důchodkyni nebo zedníka, ale prosíme ne cizí národnosti ani Romy. Právě takovými diskriminačními inzeráty někteří zaměstnavatelé stále lákají uchazeče o práci.
Francouzský nejvyšší soud zamítl žádost intersexuální osoby, jejíž pohlavní orgány nejsou typicky mužské, ani typicky ženské, aby jí úřady do dokladů zapsaly do kolonky pohlaví výraz "neutrální".
Olympijské hry v roce 2020 se ponesou v trochu jiném duchu. Tokio vyjde vstříc transsexuálům a na většině sportovišť na letních hrách zařídí genderově neutrální záchody, které budou sloužit zároveň pro handicapované a lidi, kteří potřebují asistenci. Alespoň jedna genderově neutrální toaleta bude na sedmi z celkem 11 sportovišť.
Jedna z nejrozvinutějších postkomunistických demokracií v Evropě nedokáže upustit od striktního rozlišování pohlaví, popisuje situaci transsexuálů v Česku americký server Politico. Rozvod, sterilizace, test v reálném životě nebo chirurgický zákrok, to všechno jsou zastávky na české cestě za změnou pohlaví.
Portugalsko chce zakázat rodičům rozhodovat o pohlaví svých čerstvě narozených dětí v případě, že přijdou na svět s orgány obou pohlaví. Pro jedno z pohlaví se tak zřejmě budou moci rozhodnout až samy děti. Informoval o tom web španělského deníku El País.
Pracovat téměř výhradně s muži, dělat kariéru přes často výrazné zvýhodňování mužů: to je pro ženy těžká výzva. Přetrvávající nerovnosti mezi muži a ženami jen tak nevymizí, píše francouzský týdeník L'Express.
Evropský parlament navrhuje desetidenní placené volno pro otce. Cílem je zapojit více mužů do péče o děti a pomoci ženám s návratem do práce. Návrh, o kterém dnes budou europoslanci hlasovat, podpořila i eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová.
Zákaz potratů na základě pohlaví plodu by dnes měli odhlasovat britští poslanci. Chtějí tak zacelit mezeru v zákoně, která neumožňuje stíhat osoby, které by se takového jednání dopustily. Na menší počet narozených dívek v některých přistěhovaleckých komunitách před časem upozornil deník Independent.
Turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan hodlá rozdělit studentské koleje na chlapecké a dívčí. Dosavadní praxe totiž odporuje tradičním hodnotám muslimů. Opozice kritizuje Erdoğanovu vládní stranu AKP za postupné islamizační kroky.
Počínaje dneškem uznává Německo kromě mužského a ženského také takzvané „třetí pohlaví“. Zavádí ho novela občanského zákoníku, která vstupuje v platnost. Německo je první evropskou zemí, která tuto třetí možnost zavádí.
Německo rozděluje diskuze na téma, zda zavést úředně takzvané třetí pohlaví pro osoby, které nejsou ani ženou, ani mužem. Spolková vláda požádala etickou komisi, aby se otázkou intersexuálů zabývala. Etická rada rozhodla, že třetí pohlaví skutečně existuje, a udělala první krok, aby takoví lidé nebyli diskriminováni.