Britští poslanci zřejmě postaví mimo zákon potraty na základě pohlaví plodu
Zákaz potratů na základě pohlaví plodu by dnes měli odhlasovat britští poslanci. Chtějí tak zacelit mezeru v zákoně, která neumožňuje stíhat osoby, které by se takového jednání dopustily. Na menší počet narozených dívek v některých přistěhovaleckých komunitách před časem upozornil deník Independent.
V současném znění legislativy nefiguruje pohlaví plodu jako jedna z možností pro předčasné ukončení těhotenství.
Interrupční zákon z roku 1967 ale výslovně neříká, že selektivní potrat na základě pohlaví je ilegální.
Britský deník Independent ze sčítání lidu v Anglii a Walesu vyčetl, že do přirozené rovnováhy mezi chlapci a dívkami chybí možná až 4700 zástupkyň něžného pohlaví. Nechtěných holčiček se prý nejčastěji zbavují příslušníci indické a čínské komunity.
To by se teď na základě iniciativy konzervativní poslankyně Fiony Bruceové mělo změnit. Poslanci dnes mají schválit přílepek, který by jasně stanovil, že provedení potratu čistě na základě pohlaví plodu, je trestné. Předpokládá se, že návrh Dolní sněmovna hladce schválí.
Britská lékařská asociace ale upozorňuje na situace, kdy lékaři dají souhlas s potratem, protože na pohlaví plodu se vážou vážné zdravotní komplikace. Možnost takového lékařského zásahu by podle nich měla zůstat v zákoně zachovaná.
Zlomové ohledně zmatečného výkladu zákona bylo loňské rozhodnutí tehdejšího vrchního žalobce Keira Starmera upustit od trestního stíhání dvou lékařů.
Skrytá kamera je zachytila, jak se domlouvají na provádění selektivních potratů holčiček. Důvodem bylo, že zákon takový postup výslovně nezakazuje.
Řada britských nemocnic k citlivé otázce přistupuje tak, že rodičům neprozrazuje pohlaví dítěte. Odhalí ho až na výslovné přání rodičů během 20. týdne těhotenství.