„Podle unijních statistik většina z nově příchozích uprchlíků nakonec azyl získá,“ uvádí v pořadu Interview Plus předseda Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.
„Dvakrát se nám stalo, že přišla obálka s bílým práškem. Policie zavřela celou ulici. Několikrát jsme tu měli nápisy na dveřích a házeli nám exkrementy ke dveřím,“ vzpomíná Martin Rozumek.
Evropská unie chce dosáhnout toho, aby sladila vízovou politiku se státy na Balkáně. Tento krok má zastavit příliv uprchlíků tak zvanou balkánskou trasou.
Poslanecká sněmovna schválila novelu takzvaného lex Ukrajina, který má mimo jiné omezit podporu pro uprchlíky a motivovat je k zapojení do pracovního procesu.
Nedůstojná situace na hlavním nádraží v Praze má jediné řešení, a to zapojit Správu uprchlických zařízení. V rozhovoru pro Radiožurnál to řekl ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.
Sokolové z Dobřichovic u Berounky patřili mezi první, kdo vybudoval na své náklady velké nestátní očkovací centrum. Stejným stylem přeměnili sokolovnu na dočasné útočiště pro ukrajinské uprchlíky.
V čem může Česku v přijímání ukrajinských uprchlíků pomoci Evropská unie? Co uprchlíci nejvíce potřebují? A má vláda strategií, jak řešit migrační vlnu z Ukrajiny v dalších týdnech a měsících?
„V Afghánistánu zůstali další mé tři děti, dva synové a dcera. Bojím se o jejich bezpečnost, takže se je snažíme dostat sem do Česka,“ říká jedna z Afghánek.
Otec rodiny v Afghánistánu pracoval přes 12 let pro jednu českou neziskovou organizaci. Ta mu v srpnu pomohla dostat se na palubu evakuačního letu české armády.
Je na stole konečně návrh řešení uprchlické krize? Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Rozumek je spíš skeptický a země V4 prý vždy rády poradí, ale solidaritu chtějí pouze přijímat.
„Obava z pronásledování v Číně není dostatečně odůvodněná.“ Tak zní ve zkratce verdikt ministerstva vnitra v případu prvních čínských křesťanů, kteří v Česku požádali před dvěma lety o azyl.