„Lidé pocházející z Náhorního Karabachu se ráno probudí a jdou si přečíst zprávy. Tentokrát jsme věděli, že to bude špatné,“ líčí změny 33letá Arménka, Geghetsik Afuntsová.
Demonstranti v Jerevanu skandují hesla jako „Nikol je zrádce!“. Premiér podle jejich názoru „nic nedělá“ v reakci na ázerbájdžánskou operaci v Karabachu, se kterým Arménie nemá pozemní spojení.
Manželka arménského premiéra navštívila v pátek Kyjev a předala Ukrajině první balíček humanitární pomoci od začátku ruské invaze. Přesto ale Arménie zůstává na Rusku vojensky i ekonomicky závislá.
Pašinjan se má ve čtvrtek v Moskvě setkat s prezidenty Ázerbájdžánu a Ruska Ilhamem Alijevem a Vladimirem Putinem, zapochyboval však, že do té doby bude připravena mírová smlouva.
Prudké ozbrojené střety vypukly na hranici Arménie a Ázerbájdžánu v noci na úterý, přičemž obě znesvářené země se z rozpoutání konfliktu viní navzájem.
„Už víme, že jsme dosáhli přesvědčivého vítězství a že v parlamentu budeme mít přesvědčivou většinu, i když ještě nebyly sečteny všechny hlasy,“ prohlásil Nikol Pašinjan na facebooku.
Zakavkazská země se ocitla v politické krizi po loňské válce s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach, ve které Arméni utrpěli porážku. Pašinjan od té doby čelí demonstracím a opozice požaduje jeho demisi.
Předseda vlády na armádní prohlášení zareagoval výzvou svým stoupencům, aby se hned v Jerevanu sešli na centrálním náměstí Republiky. Následně oznámil odvolání náčelníka generálního štábu.
Podepsání dohody potvrdili i ázerbájdžánský a ruský prezident. Vladimir Putin zároveň dodal, že na klid zbraní budou v Náhorním Karabachu dohlížet i ruští pozorovatelé.
Arménský premiér po návratu z Moskvy uvedl, že rozhovory se nesly v pozitivním duchu. Neobjevilo se ale žádné společné prohlášení, což může znamenat, že rozhovory asi nebyly úplně jednoduché.
„Máme zájem o další integraci v rámci Euroasijské hospodářské unie, bereme velmi vážně naše předsednictví,“ řekl arménský premiér Nikol Pašinjan po schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Uskupení úřadujícího premiéra Nikola Pašinjana získalo 70,4 procenta hlasů. Bývalé vládnoucí Republikánské straně dalo hlas méně než pět procent voličů a není jasné, zda se v parlamentu zasedne.
Arménský parlament schválil programové prohlášení nové vlády premiéra Nikola Pašinjana a vyslovil jí tak důvěru. Kabinet vedený donedávna hlavním představitelem opozice podpořilo 62 ze 105 poslanců.
Ještě před měsícem byl Nikol Pašinjan pouze hlučným představitelem nepočetné opozice, odsunuté na okraj arménské reality. Poté se tento vůdce protestního hnutí stal tváří „sametové revoluce".
Arménský parlament v úterý zvolil novým premiérem opozičního předáka Nikola Pašinjana, který byl jediným kandidátem. Pokud by Pašinjan v úterý zvolen nebyl, čekaly by zemi předčasné volby.
Novým arménským premiérem se pravděpodobně stane Nikol Pašinjan. Při hlasování 1. května neuspěl, nyní mu ale podporu slíbil jménem vládní Republikánské strany předseda jejího poslaneckého klubu.
Kandidát na arménského premiéra Nikol Pašinjan uvažuje o vytvoření vlády národní shody, která by znamenala spolupráci všech stran. Kabinet by podle něj měl být odrazem nové politické situace.
Arménská revoluce byla v mnoha ohledech zvláštní. Její závěr nejvíc ze všeho připomínal celonárodní veselici, kterou se zájmem pozorovali, natáčeli a fotili zahraniční turisté.
Vůdce protestního hnutí v Arménii, opoziční poslanec Nikol Pašinjan, byl oficiálně navržen na kandidáta na premiéra. Pašinjanovo zvolení má být prvním krokem k ukončení vnitropolitické krize.
Obyvatelé hlavního arménského města Jerevanu znovu protestují proti vládnoucí elitě. Na místě je také policie. Středeční jednání vládnoucí koalice a opozice selhala.