Napjatá arménská 'sametová revoluce'. Premiér odvolal jednání s opozicí, znovu se protestuje
Obyvatelé hlavního arménského města Jerevanu znovu protestují proti vládnoucí elitě. Na místě je také policie. Středeční jednání vládnoucí koalice a opozice selhala. Úřadující premiér Karen Karapetjan svou účast zrušil, země se podle něj dostala do slepé uličky. Kvůli demonstracím už v pondělí odstoupil premiér Serž Sargsjan.
Podle pozorovatelů Sargsjanovo odstoupení nutně neznamená, že by režim předal moc opozici. Sargsjanova Republikánská strana má totiž se svým spojencem nadále většinu v parlamentu a k protestům se navíc nepřidala žádná z hlavních opozičních stran.
Napjatá atmosféra
Středeční protesty v Jerevanu jsou zatím poklidné, situace je ale daleko napjatější než v pondělí, kdy vláda oznámila, že vyhoví požadavkům protestujících.
'Doufáme v zachování pořádku.' Kreml označil změnu vlády v Jerevanu za vnitřní věc Arménů
Číst článek
Následovat měly první rozhovory s opozicí na oficiální úrovni, v úterý večer ale úřadující premiér Karapetjan oznámil, že svou účast na nich ruší. Zdůvodnil to tím, že si „od opozice nenechá diktovat požadavky“, které se podle něj stupňují a radikalizují.
Demonstranti chtějí nové volby
Opoziční lídr Nikol Pašinjan to označil za politickou chybu a vyzval k dalším protestům. Úřadujícího premiéra stejně jako Sargsjana považuje Pašinjan za představitele zkorumpovaného režimu a jeho úřadování v čele vlády je pro něj nepřijatelné.
V centru Jerevanu se pak dopoledne sešly tisíce lidí. Někteří se obávají, že by mohlo dojít i k vyhlášení výjimečného stavu.
Opozice označuje protesty za „arménskou sametovou revoluci“. Demonstrace mají podle Pašinjana pokračovat do logického závěru. Hlavním požadavkem jsou předčasné volby a sestavení přechodné vlády. Volit by se podle opozice mělo do dvou měsíců.