Arménská opozice slaví. Premiér Sargsjan po masivních protestech rezignoval

Arménský premiér Serž Sargsjan v pondělí oznámil, že odstoupí z funkce. Učinil tak po vlně protivládních protestů, které trvají už více než deset dnů a které ochromily zemi. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Jerevan (Aktualizováno: 15:17 23. 4. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý arménský premiér Serž Sargsjan (vlevo) s vůdcem opozice Nikolou Pašinjanem

Bývalý arménský premiér Serž Sargsjan (vlevo) s vůdcem opozice Nikolou Pašinjanem | Zdroj: Reuters

„Na náměstí v Jerevanu propuklo nepopsatelné nadšení a lidé si zprávu o premiérově rezignaci předávali pokřikem, protože se nemohli jinak slyšet, šířila se jako lavina celým mnohatisícovým shromážděním a ty radostné výkřiky propukaly každou chvíli v jiném koutě tohoto rozlehlého náměstí,“ popsal pro Radiožurnál přímo z místa reportér Martin Dorazín.  

Policisté v Arménii zakročili při protivládní demonstraci. Zadrželi i vůdce opozice

Číst článek

Sargsjan, který do funkce nastoupil teprve nedávno po deseti letech v úřadu prezidenta, loni prosadil zrušení prezidentského systému a jeho nahrazení systémem parlamentním. Podle opozice si tím chtěl udržet vlastní vliv nad politikou.

Co bude dál?

Arménské bezpečnostní složky zároveň v pondělí propustily z vazby opozičního předáka a hlavního vůdce demonstrantů Nikolu Pašinjana. Policie Pašinjana společně s dalšími dvěma poslanci zadržela v neděli. Opoziční předák se, obklopen svými stoupenci, v pondělí přidal k tisícům demonstrantů, kteří opět prakticky ochromili dění v arménské metropoli Jerevanu.

Propuštěný Nikola Pašinjan by se měl na jerevanské náměstí Republiky v pondělí večer dostavit a oznámit, jaké další kroky opozice podnikne.

Protesty trvají v Jerevanu už více jak deset dní. Premiér, který do funkce nedávno nastoupil po deseti letech v úřadu prezidenta, prosadil loni v Arménii zrušení prezidentského systému a jeho nahrazení systémem parlamentním. Podle opozice tak chce i nadále ovládat arménskou politiku.

S hesly jako „Připojte se k nám!“ demonstranti v pondělí znovu zablokovali nejdůležitější ulice metropole. Přidala se k nim i skupina vojáků v uniformách. Ti tvrdí, že „stojí za svým národem“. Ministerstvo obrany v prohlášení jejich jednání odsoudilo, porušují prý armádní neutralitu vůči vnitrostátním záležitostem.

Narušovatelé pořádku

Nizozemsko uznalo genocidu Arménů z první světové války. Rozhodnutí nejspíš zhorší vztahy s Tureckem

Číst článek

Do protestů se v pondělí zapojili i vysokoškoláci po celé zemi, kteří bojkotují výuku. Před Jerevanskou státní univerzitou se sešla zhruba stovka studentů, kteří se odmítají účastnit přednášek. Kolemjdoucí vyzývají, aby se k nim přidali.

Odstoupení Sargsjana požadovali i zástupci arménské komunity v Česku. Ve svém prohlášení se v neděli ohradili „proti jeho snahám směřovat Arménii k autoritářsky policejnímu režimu“.

Protivládní protesty v neděli v Jerevanu znovu propukly poté, co Sargsjan odmítl s Pašinjanem vyjednávat, ačkoli ho předtím sám k dialogu vyzval. Policie vzápětí proti účastníkům protestů tvrdě zakročila.

Zadrženo bylo bezmála 300 lidí, mezi nimi i Pašinjan a další dva poslanci. Prokuratura je viní z narušování veřejného pořádku.

ČTK, mdo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme