Ázerbájdžán je v souvislosti s pořádáním COP29 kritizován nejen pro značnou závislost na vývozu fosilních paliv. Kritiku vyvolává také situace v lidskoprávní oblasti.
Mladá Boleslav / Ostrava||rej, ČTK|Fotbal|Aktualizováno
Ostravský Baník o výhře nad arménským soupeřem rozhodl už v prvním poločase, kdy skóroval třikrát. I Mladá Boleslav se vítězstvím 3:0 přiblížila postupu do další fáze soutěže-
Z horské enklávy, kterou nedávno po bleskové vojenské operaci ovládl Ázerbájdžán, uprchlo podle Jerevanu během několika dní přes 100 000 obyvatel, tedy kolem 80 procent odhadované populace.
Většina uprchlíků odjela na vybraná místa, kde plánují žít, menší části poskytne bydlení arménský stát. V Náhorním Karabachu před začátkem nynějšího vysidlování žilo asi 120 000 etnických Arménů.
Demonstranti v Jerevanu skandují hesla jako „Nikol je zrádce!“. Premiér podle jejich názoru „nic nedělá“ v reakci na ázerbájdžánskou operaci v Karabachu, se kterým Arménie nemá pozemní spojení.
Na podzim 2020 Ázerbájdžán získal kontrolu nad částí Náhorního Karabachu a přilehlými okresy, které do té doby ovládali Arméni. Boje si vyžádaly životy asi 6700 lidí.
Ázerbájdžánci zadrželi na kontrolním stanovišti na Lačinském koridoru tři mladé Armény, kteří cestovali z Karabachu do Arménie. Tlak na region vede k politické destabilizaci.
Pašinjan se má ve čtvrtek v Moskvě setkat s prezidenty Ázerbájdžánu a Ruska Ilhamem Alijevem a Vladimirem Putinem, zapochyboval však, že do té doby bude připravena mírová smlouva.
Po třech desetiletích se otevřel hraniční přechod mezi Tureckem a Arménií, aby jím mohl projet konvoj s arménskou humanitární pomocí obětem ničivého zemětřesení, které postihlo jih Turecka.
Klid zbraní měl začít platit ve středu ve 20.00 místního času (18.00 SELČ). Jak nicméně poznamenala agentura AP, předchozí příměří, které pomohlo dojednat Rusko, bylo brzy porušeno.
Boje mezi Arménií a Ázerbájdžánem propukly v noci na úterý. Obě strany tak porušily dohodu o klidu zbraní, která měla platit od úterního rána. Země se z rozpoutání konfliktu viní navzájem.
Pod troskami obchodního centra v arménském Jerevanu podle svědků zůstalo uvězněných mnoho lidí. Na místě zasahují záchranáři a velké množství hasičských jednotek.
Napětí mezi Arménií a Ázerbájdžánem stále trvá. Rusko, jehož jednotky dohlížejí na udržování míru v oblasti, chce mírové a diplomatické řešení sporu. Arménský premiér naopak požádal o ruský zásah.
Obě země žádaly justici o vydání předběžného opatření k zastavení rasové nenávisti. Soudní dvůr uznal situaci za naléhavou a návrhům obou stran částečně vyhověl.
V Jerevanu ve 12. minutě otevřel skóre Joel Kayamba a v 71. minutě přidal pojistku střídající Šimon Falta. V nastavení už pouze snížil Stanislav Bilenkij.
Situace na arménsko-ázerbájdžánské hranici je v posledních týdnech napjatá. V úterý Arménie oznámila, že jeden její voják byl při přestřelce smrtelně zraněn.
Předseda vlády na armádní prohlášení zareagoval výzvou svým stoupencům, aby se hned v Jerevanu sešli na centrálním náměstí Republiky. Následně oznámil odvolání náčelníka generálního štábu.
Ruský důstojník utrpěl vážná zranění při odstraňování min ze silnice u města Šuša, kterým podlehl při převozu do nemocnice. Ruští vojáci byli do regionu posláni v rámci mírové dohody.
Sarkisjan v poselství k národu vyzval k uspořádání předčasných parlamentních voleb a k odstoupení vlády premiéra Nikoly Pašinjana, kterou by měla nahradit „vláda národní svornosti“.
Vrácení tří okresů v Náhorním Karabachu Ázerbájdžánu předpokládá dohoda o ukončení války v Náhorním Karabachu. V pondělí ji podepsal arménský premiér Nikol Pašinjan s prezidenty Ruska a Ázerbajdžánu.
„Vojenskou fázi konfliktu jednoznačně vyhrál Ázerbájdžán, ale politické řešení je pro něj nejasné. Není příjemná věc, pokud na území, které si nárokujete, mají být přítomny ruské vojenské jednotky.“
Rusko, Turecko, Ázerbájdžán a Arménie se dohodly na mírovém plánu pro Náhorní Karabach. Mnozí Arméni to ale berou jako kapitulaci a vzali útokem budovu vlády v Jerevanu.