Čeká je trest, řekl o separatistech v Karabachu prezident Ázerbájdžánu. V Arménii se protestovalo
Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev nabídl spolupráci Arménům z odštěpeneckého Náhorního Karabachu i ze sousední Arménie. Alijev to řekl poté, co úřady v separatistickém Náhorním Karabachu přijaly předběžné podmínky příměří, které podle ázerbájdžánského prezidenta obnovilo svrchovanost jeho země nad Karabachem. V Arménii lidé demonstrovali proti premiérovi Nikolu Pašinjanovi, který podle kritiků Armény v Náhorním Karabachu dost nepodpořil.
Ázerbájdžánský prezident ve středu vystoupil s projevem k národu. Nejprve oznámil, že se jeho zemi podařilo obnovit svrchovanost nad odštěpeneckým Náhorním Karabachem. Pak se autoritářský vládce ve svém projevu obrátil k Arménům v Arménii ale především k těm v Karabachu.
Zdůraznil, že je považuje za občany Ázerbájdžánu, které si podle něj za své rukojmí vzali arménští nacionalisté. Ty označil za válečné zločince. Separatistům, kteří Karabach dosud kontrolovali, vzkázal, že je čeká trest s tím, že někteří už se ho prý dočkali.
Během ázerbájdžánské ofenzivy v Náhorním Karabachu zemřelo podle arménských zdrojů nejméně 200 lidí a dalších víc než 400 bylo zraněných. Separatisté ve středu přijali návrh příměří, které zprostředkovalo Rusko.
Protesty v Arménii
Kvůli příměří i jeho dopadům se snesla ostrá kritika na arménského premiéra Nikolu Pašinjana.
V Jerevanu ve středu demonstrovaly tisíce lidí, kteří požadovali odvolání premiéra Pašinjana, který podle nich selhal, když nedostatečně podpořil Armény z Náhorního Karabachu.
Většina obyvatel Karabachu jsou etničtí Arméni a Jerevan region považuje za arménské území. Premiér Pašinjan na kritiku odpověděl vlastním projevem k národu.
Příměří v Náhorním Karabachu. Ázerbájdžán dobyl strategická místa, úřady souhlasily s ukončením bojů
Číst článek
Řekl v něm, že arménská vláda se na přípravě textu nijak nepodílela. Bere ho ale na vědomí stejně jako fakt, že ho přijalo vedení Náhorního Karabachu.
A doplnil, že doufá, že ruský kontingent dohlédne na dodržování podmínek příměří. Ruské jednotky jsou v regionu od roku 2020, kdy Rusko také zprostředkovalo příměří po několikatýdenní válce mezi Ázerbájdžánem a Arménií.
Karabach je historicky arménské území. Sovětský svaz z něj udělal autonomní oblast v rámci Ázerbájdžánu. Po rozpadu Sovětského svazu o region obě postsovětské republiky svedly krvavou válku, po které Karabach ovládali arménští separatisté.